Представници Обједињеног института за нуклеарна истраживања у посети ФТН-у

22.10.2021. - 08:36

Др Дмитри Камањин, директор за међународну сарадњу Обједињеног института за нуклеарна истраживања – ОИНИ (Joint Institute for Nuclear Research) из Русије посетио је Факултет техничких наука у циљу утврђивања најбољих могућности за сарадњу између ове две институције у пољу образовања и истраживања.

У оквиру ове посете која је реализована 21. октобра 2021. године, др Дмитри Камањин је детаљно представио овај руски институт, а проф. др Дарко Стефановић , продекан за науку и међународну сарадњу ФТН-а активности, истраживачке капацитете и потенцијале нашег факултета.

Састанку су присуствовали Љупчо Хаџиевски, научни саветник са Института Винча и координатор за сарадњу ОИНИ и МПНТР, Светлана Богдановић, руководилац одељења за међународне пројекте и програме из Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, као и др Миодраг Крмар са Природно-математичког факултета УНС-а као представник Кабинета министра за иновације и технолошки развој. У име Факултета техничких наука, поред проф. Стефановића присутни су били и проф. др Себастиан Балош, продекан за инвестиције и сарадњу са привредом, проф. др Александар Купусинац, продекан за наставу, проф. др Миро Говедарица, шеф Катедре за системе, сигнале и управљање и друге колеге са Департмана за рачунарство и аутоматику, представници Департмана за енергетику и процесну технику, Департмана за производно машинство, Департмана за опште дисциплине у техници и Департмана за енергетику, електронику и телекомуникације.

На састанку је констатовано да обе институције располажу значајним научним, истраживачким и техничким капацитетима и да су потенцијали сарадње ове две институције значајни, посебно што се очекује да Србија ускоро постане пуноправни члан ове организације. Сарадњу ће свакако помоћи и олакшати и Информативни центар који ОИНИ планира да отвори у Србији. Договорено је да се наставе контакти између институција, а представници ОИНИ су позвали представнике ФТН-а да подсете ОИНИ и детаљније се упознају са Институтом.

ОИНИ је међународна међувладина научноистраживачка организација основана Конвенцијом потписаном 26. марта 1956. године. Налази се у Дубни, недалеко од Москве у Руској Федерацији. Представља мултидисциплинарни међународни научни центар који интегрише фундаментална истраживања нуклеарне физике, развој и примену нових технологија, као и универзитетско образовање у релевантним стручним областима. Као међународно признање за изузетна достигнућа ОИНИ-а, елемент број 105 Мендељејевог периодног система назван је Дубнијум.

• Није могуће приказати слику.