Пријем у Ректорату Универзитета у Новом Саду за најцитираније истраживаче УНС-а у свету


03.03.2023. - 07:57

У Ректорату Универзитета у Новом Саду 1. марта 2023. године организован је пријем за истраживаче Универзитета чија су се имена нашла у најновијој бази 2% најцитиранијих научника у свету, коју је у новембру 2022. године објавио Универзитет Стенфорд (Stanford University) из Сједињених Америчких Држава. Реч је о 13 научника са Универзитета у Новом Саду, међу којима је део њих рангиран у оквиру листе за постигнућа у току целокупне каријере, а део у оквиру листе за постигнућа у току једне године (2021.).

Најцитиранији научници са Универзитета у Новом Саду на овим листама су: академик и професор емеритус др Теодор Атанацковић (Факултет техничких наука), проф. др Сергеј Остојић (Факултет спорта и физичког васпитања), проф. др Вељко Јовановић (Филозофски факултет), проф. емеритус др Ливија Цветићанин (Факултет техничких наука), проф. др Ивана Ковачић (Факултет техничких наука), проф. др Драган Ламбић (Педагошки факултет), проф. др Неда Мимица-Дукић (Природно-математички факултет), проф. др Душан Јаковетић (Природно-математички факултет), проф. др Слобан Марковић (Природно-математички факултет), академик и професор емеритус др Стеван Пилиповић (Природно-математички факултет), проф. др Момир Миков (Медицински факултет), проф. др Јован Ловренски (Медицински факултет) и проф. др Биљана Шкрбић (Технолошки факултет).

Најуспешније истраживаче са Универзитета примио је ректор проф. др Дејан Мадић, заједно са проректором за науку и уметност проф. др Николом Јорговановићем. Током радног дела састанка разговорано је о предлозима за унапређење статуса најбољих истраживача, видљивости њиховог рада и доприноса науци, могућностима за системску подршку истраживачима у њиховом даљем раду, као и о месту изузетне науке у научно-истраживачком раду.

„Универзитет у Новом Саду је веома поносан на успех који су постигли наши истраживачи, који су се поново нашли у самом врху светске научне елите - међу 2% најутицајнијих научника у свету, према листама које је објавио Универзитет Стенфорд у новембру прошле године“, изјавио је ректор Мадић поводом успеха истраживача са Универзитета, чиме су препознати не само резултати наших научника, већ и сам Универзитет. „Радујемо се што кроз конструктивни разговор и дискусију са нашим најбољим истраживачима долазимо и до нових идеја и иницијатива у правцу побољшања положаја изузетне науке у укупној научноистраживачкој продукцији, с обзиром да још већа пажња треба да се обрати на квалитет научних радова, а не само на подстицање раста обима научне продукције уопште. У том смислу, размотрићемо и једну од идеја да се формира нека врста одбора која би се бавила темом изузетне науке и унапређења њеног положаја у научноистраживачкој делатности", истакао је ректор након састанка.

База података Универзитета Стенфорд, на основу које су формиране две листе 2% најцитиранијих истраживача у свету, обухвата стандардизоване податке о цитираности, h-индексу, прилагођеном hm-индексу према коауторству, цитираности према различитим ауторским позицијама и композитни индекс.


Вест и фотографија преузете са интернет странице Универзитета