Свечано отворена Synechron лабораторија на Факултету техничких наука

02.10.2023. - 07:50

У петак, 29. септембра 2023. године у Рачунарском центру Факултета техничких наука свечано је отворена новоопремљена лабораторија,  која ће бити на располагању постојећим и будућим генерацијама студената свих департмана ФТН-а.
Комплетно уређење и опремање лабораторије, финансирала је компанија Synechron кроз донацију вредну преко 2.350.000,00 динара. Осим комплетног реновирања лабораторије, набављен је инвентар и рачунарска опрема.

На свечаном отварању лабораторије присутнима се обратио проф. др Борис Думнић, вршилац дужности декана. Професор Думнић се у име Факултета и студената захвалио компанији Synechron и истакао да је ово добар пример одговорног односа једне успешне компаније и високообразовне институције.

„Ова донација је изузетно значајна јер ће наши студенти сада имати прилику и могућност да у модерно уређеном простору и на најновнијој рачунарској опреми присуствују и изводе лабораторијске вежбе. ФТН и компанија Synechron имају дугогодишњу сарадњу која се огледа кроз разне облике сарадње пре свега кроз обављање стручне праксе. Искуство је показало да велики број њих наставља да ради у компанији Synechron. Осим ове лабораторије још две нове потпуно опремљене лабораторије ће од понедељка, 2. октобра бити доступне студентима ФТН-а у новој школској години. “, истакао је проф. Думнић.

Драган Симић, директор компаније Synechron Србија је истакао да су подстакнути дугогодишњом и успешном сарадњом са Факултетом техничких наука, желели да овом донацијом допринесу унапређењу квалитета наставе, учвршћивању сарадње и даљој подршци образовању. Додатно, кроз сарадњу и са другим факултетима и разноврсне иницијативе, компанија Сyнецхрон подстиче развој локалног ИТ екосистема и унапређење ИТ заједнице.

Годинама уназад, дипломци Факултета техничких наука постали су део Synechron тима, претежно путем студентских пракси које компанија редовно организује и на тај начин омогућава генерацијама младих инжењера да започну своју каријеру у светској ИТ компанији. До сада је преко 150 студената овог Факултета успешно завршило своју студентску праксу у Synechronu, од којих се преко 50 и запослило у компанији. У овом тренутку, од преко 300 запослених у компанији у Србији, више од једне четвртине су управо бивши студенти Факултета техничких наука.

Synechron је водећа светска ИТ компанија, специјализована за развој и имплементацију технолошких и пословних решења за финансијске и хигх-тецх компаније. Основана пре више од две деценије у Њујорку, компанија тренутно броји преко 14.500 запослених стручњака у 18 земаља и тачно 43 филијала широм света. У Србији је компанија Synechron кренула са радом пре 9 година, оснивањем филијале у Новом Саду, где је са само троје запослених започела рад на првом пројекту. Данас, компанија Synechron у Србији успешно послује у канцеларијама у Новом Саду и Београду.

Инжењери запослени у Synechronu раде на стратешким пројектима, пројектима дигиталне трансформације, развојним пројектима којима се креирају нови системи и инфраструктура система (greenfield) као и пројектима одржавања и надоградње постојећих система. Пословање компаније је усмерено на развој иновативних технолошких решења из области: Инжењеринга; Дигиталних технологија; Вештачке интелигенције; Рада са подацима;  Интеграције система; Cloud и DevOps-а.

• Није могуће приказати слику.