Стручна екскурзија студената Механизације и конструкционог машинства

12.12.2023. - 13:47

Студенти четврте године Механизације и конструкционог машинства су 07. децембра 2023. године били на стручној екскурзији у Панчеву где су имали прилике да посете компаније Brose и UTVA.

Прво су посетили компанију Brose где су имали прилике да се упознају са процесом производње и склапања компоненти за ауто индустрију. Током обиласка комплекса, виђене су најсавременије технологије манипулације, производње и контроле у производњи. У самој фабрици се налази на стотине робота који врше различите функције, од транспорта делова до саме обраде, манипулације, склапања и контроле произведених делова.

Затим, уследила је посета компанији UTVA која је део наменске индустрије Србије и бави се производњом авиона и наоружања. Током посете, студенти су имали прилике да се упознају са комплетним производним током – од пројектовања у софтверима за 3D моделовање, производње компоненти и њиховог склапања, па све до финалног испитивања авиона и пробног лета. Указано је на тренутне и будуће послове модернизације авиона војног ваздухопловства.

Потом, студенти су посетили сектор за производњу наоружања где су могли да виде најновија решења за ракетне лансере који се користе као оружје хеликоптера и лаких авиона, као и самоходне и вучене артиљерије. Такође, приказана је пренамена противавионских топова у аутоматизоване станице које се постављају на најновије генерације оклопних возила.

У обе компаније је представљена могућност плаћене праксе за студенте Механизације и конструкционог машинства и указано је на велику потребу на тржишту за инжењерима конструкторима.

• Није могуће приказати слику.