Одржана традиционална међународна конференција КОД 2024

17.06.2024. - 12:32

12. међународна конференција о конструисању, обликовању и дизајну - КОД 2024 успешно је одржана од 23. до 26. маја 2024. године у хотелу Марина у Балатонфиреду (Мађарска).

Конференција је организована од стране Департмана за механизацију и конструкционо машинство Факултета техничких наука и Асоцијације за дизајн, елементе и конструкције (АДЕКО) уз подршку IFToMM-а (Међународне асоцијације за промоцију науке о механизмима и машинама). Од 95 прихваћених радова, 62 рада су презентована, а сви они ће бити објављени у едицији Springer - Mechanisms and Machine Science, под насловом: Machine and Industrial Design in Mechanical Engineering – Proceedings of KOD 2024 чији су уредници, уједно и организатори конференције, проф. др Милан Рацков са Факултета техничких наука из Новог Сада, проф. др Александар Милтеновић и проф. др Милан Банић са Машинског факултета у Нишу.

Основни циљ конференције је да на једном месту окупи истакнуте истраживаче и стручњаке са разних факултета, научних института и различитих предузећа или других организација, да омогући презентацију нових сазнања и размену практичних искустава из области конструисања, обликовања и дизајна, и да понуди теоријски истражена и практично проверена решења за унапређење квалитета производа у машинству, како би постали што конкурентнији на међународном тржишту.
Конференцију је отворио продекан за науку и међународну сарадњу проф. др Дарко Стефановић, а скупу се обратио и генерални секретар IFToMM-а проф. др Erwin-Christian Lovasz. Конференцију је финансијски подржала и учесницима се представила фабрика Термометал а.д. из Аде.

На конференцији је учествовало преко 120 учесника, што је омогућило интензивну комуникацију и размену знања и искустава између колега са различитих универзитета из региона. На Конференцији су представљени радови из 21 земље, од којих је четвртина из Србије, док су остали радови били највише из земаља у окружењу, али и из Русије, Турске, Италије, Шпаније, Мексика и Кине.

Пленарна предавања су одржали проф. др Zulfiqar Khan из Bournemouth University из Велике Британије, проф. др Mircea-Viorel Drăgoi са Универзитета Трансилванија у Брашову и проф. др Жарко Мишковић са Машинског факултета Универзитета у Београду.

Презентације осталих радова истовремено су одржаване у две секције кроз следеће области: Design, Manufacturing and Management of Machine Elements, Equipment and Systems, Management and Monitoring of Manufacturing Processes, Applied Modelling, Industrial Design and Virtual Engineering, Mechatronics and Robotics: Design, Kinematics And Dynamics, Quality Engineering And Management, Economical Aspects of Construction of Technological Equipment and Systems, Ecology, Ergonomics, Energy Efficiency, Environment Protection, Safety and Health at Work, Academic and Mechanism Education and History of MMS.

Није могуће приказати слику.