Предмет: Савремене методе пројектовања бетонских конструкција (06 - GD008)

КатегоријаНаучно-стручни
Научна областКонструкције у грађевинарству и теорија конструкција

Департман за грађевинарство и геодезију

Програм се примењује од 01.10.2007..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Метод научног рададада
Оспособљавање студената за пројектовање специјалних бетонских конструкција различите намене: инжењерски објекти, мостови, вишеспратне зграде и хале великих распона. При томе се такође оспособљавају за примену софтвера за линеарну и нелинеарну анализу, претежно увођењем материјалчне нелинеарности.
Оспособљеност за концептуално и детаљно пројектовање значајнијих бетонских конструкција укључиво и претходно напрегнуте (пуно и парцијално) са вођењем каблова унутар и ван попречног пресека. Методе прорачуна ће обухватити и савремене тенденције у технологији грађења монтажно, тј. производно монтажно и монтажно монолитно грађење и тиме оспособити студенте за анализу таквих конструкција.
Концептуално и детаљно пројектовање (анализа, обликовање елемената и конструкције, као и обликовање детаља): армиранобетонских (АБ) и претходно напрегнутих (ПН) конструкција зграда скелетног система са и без укрућења, зграда са носећим зидовима и мешовитих ситема, као и хала великих распона и сложених конструкцијких ситема; АБ и претходно напрегнутих конструкција гредних и лучних мостова при различитим методама грађења: конзолни при сегментном и монолитном начину грађења; АБ и ПН резервоара и торњева. Пројектовање од концептуалног до обликовања детаља поменутих конструкција за поједине комбинације оптерећења и дејстава укључивши инцидентна дејства (пожер, удар возила, експлозија гаса у зградама, снажне земљотресе, прекомерна слегања, тј. померања темељних конструкција). Примена методе програмираног понашања код пројектовања зграда и мостова. Пројектовање ће укључити и специјалне бетонске темељне конструкције: АБ дијафрагме и темеље на шиповима.
Аудиторна настава, у компјутерској лабораторији, семнинарски радови кандидата које се раде под менторством а каснији их студенти излажу јавно пред осталим колегама (семинари).
ЕН 1990; ЕН 1992;Еврокод 0, Еврокод 2; Еврокод 7; Еврокод 82006Преводи прве две књиге, а на енглеском друге двеСрпски језик
EN 1998EC8-Part 1, Part 2 Bridges, Part 3 Repair and strengthening of B2004CEN BriselЕнглески
Радомир ФолићСкрипта и копије радова предметног наставника2007Српски језик
Радомир Фолић и Ђорђе ЛађиновићAseismic Design of Concrete Structure2005Копије радова са Европских и Светских конференција за ЗИЕнглески