Предмет: Увод у дигиталну и микрорачунарску електронику (06 - E136d)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областЕлектроника

Департман за енергетику, електронику и телекомуникације

Програм се примењује од 12.02.2007..

Циљ предмета је да студенте оспособи за пројектовање и симулацију једноставних дигиталних електронских система и функционалних јединица микропроцесора и разумевање структуре, принципа рада, спецификације и пројектовања једноставних микрорачунарских система.
Студент који успешно заврши овај предмет биће у стању да: - пројектује и симулира једноставне комбинационе и секвенцијалне мреже - пројектује, напише изворни програм, тестира и изврши програм у симболичком машинском језику на задатом микрорачунарском систему - пројектује структуру једноставног микрорачунарског система на основу задате спецификације - састави спецификацију персоналног рачунара на основу задате апликације
Булова алгебра. Бројевни системи. Логичка кола. Стандардне комбинационе логичке мреже: компаратор, мултиплексер, демултиплексер, кодер, декодер, сабирач. Стандардне секвенцијалне логичке мреже: флип-флопови, меморије, бројачи, регистри. Сложени дигитални системи. Структура једноставних микропроцесора и микрорачунара. Програмирање у симболичком машинском језику.
Предавања; Аудиторне вежбе; Рачунарске вежбе; Лабораторијске вежбе; Консултације.
В. МалбашаУвод у дигиталну и микрорачунарску електронику2005Прва верзија рукописа скриптеСрпски језик
Одбрањене лабораторијске вежбедада40.00
Завршни испит - I деонеда25.00