Предмет: Програмски језици и структуре података (17 - E214)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областПримењене рачунарске науке и информатика

Одсек за примењене рачунарске науке и информатику

Програм се примењује од 30.09.2005..

Предмети којима је предуслов предмет Програмски језици и структуре података

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Пројектовање алгоритамадада
Овладавање студената принципима и техникама израде процедурних програма. Потребно је посебан акцент ставити на употребу адекватних структура података.
Студенти треба да буду обучени за израду програма на конкретном програмском језику. Оспособљеност за одабир и имплементацију адекватних структура података.
Преглед програмских језика. Синтакса програмских језика: BNF, EBNF и синтаксни дијаграми. Основни и изведени типови података. Операције. Секвенца. Селекције. Циклуси. Скокови. Модули. Датотеке. Алгоритми и алгоритамски системи. Тјурингова машина. Марковљеви нормални алгоритми. Рекурзивне функције. Анализа алгоритама и структурирано програмирање. Структуре података. Апстрактни типови података. Тестирање програма. Кориснички интерфејс. Документовање програма.
Предавања.Рачунарске вежбе. Консултације. Од укупно 100 бодова део од 70 бодова остварује се у току наставе, а 30 на теоријском делу испита. 1. Предиспитна обавеза - Тест - 10.00;2. Предиспитна обавеза - Тест - 10.00; 3. Предиспитна обавеза - Тест - 10.00; 4. Предиспитна обавеза - Тест - 10.00; 5. Предиспитна обавеза - Сложени облици вежби - 30.00. што чини укупно 70 бодова; 6. Завршни испит - Теоријски део испита - 30.00. Да би положио испит студент мора прикупити најмање 55 бодова.
Краус, Л.Програмски језик C са решеним задацима1993Микро књига, БеоградСрпски језик
Малбашки Д., Обрадовић Д.Основне структуре података1995Универзитет у Новом СадуСрпски језик
Малбашки, Д.Одабрана поглавља метода програмирања2002Технички факултет, Зрењанин Српски језик
Хотомски Д., Малбашки, Д.Математичка логика и принципи програмирања2000Универзитет, Нови СадСрпски језик