Предмет: Пројектовање система заснованих на рачунару (06 - RT43)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областРачунарска техника и рачунарске комуникације

Одсек за рачунарску технику и рачунарске комуникације

Програм се примењује од 01.10.2005..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Основи алгоритама и структура ДСП-а 1дада
Програмска подршка у реалном времену 1дада
Овладавање студената основама моделовања и пројектовања система заснованих на рачунарима. Оспособљавање за пројектовање коришћењем UML формалног језика, реализацију и верификацију система са тежиштем на мобилне / услужне роботе.
Усвајање поступака и алата за моделовање, пројектовање и реализацију система заснованих на рачунарима.
Увод. Основе пројектовања сложених управљачких система. Опис сложених физичких система као објеката управљања у реалном времену. Основне методе и технике анализе, моделовања и развоја система заснованих на рачунару. Методе идентификације компоненти система. Методе симплификације сложених система. Архитектура и компоненте система заснованих на рачунару, расподела активности по компонентама, оцена перформанси и расположивости укупног система. Развојни циклус система заснованих на рачунару. Моделирање, инжењеринг техничких захтева и спецификација система заснованих на рачунару. Методи интеграције и испитивања. Формални језици за моделовање система: од Петри мрежа до UML. Типични системи засновани на рачунару (аквизиционо - управљачки системи у индустрији и саобраћају – SCADA, мобилни и услужни роботи). Методе интелигентног управљања, предикције и дијагностике у системима заснованим на рачунару.
Предавања. Туторијали. Рачунарске вежбе. Консултације. Настава се изводи као блок настава из два дела. У првом делу блок наставе студенти слушају предавања из теорије у преподневном термину. У поподневном термину се изводе рачунарске вежбе. У другом делу блок наставе, студент израђује задатке који обухватају његов испитни рад.
Д. КукољПројектовања система заснованих на рачунарима, скрипте2005Српски језик
И. Башичевић, М. Дражић, В. Ђурковић, У. ГрбићПрактикум из пројектовања система заснованих на рачунарима2005Српски језик
Предметни пројекатдада30.00
Колоквијумдане40.00