Предмет: Анализа података о стању радне средине (17 - ZR305A)

КатегоријаТеоријско-методолошки
Научна областИнжењерство заштите на раду

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 07.11.2018..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Хемијски принципи у инжењерству заштите на радудада

Предмети којима је предуслов предмет Анализа података о стању радне средине

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Технолошки поступци ремедијације радне срединедане
Стицање неопходних знања о карактеристикама система који су присутни у радној средини. Стицање неопходних знања о инструменталним методама анализе неопходним у анализи квалитета радне средине. Упознавање са савременим методама квалитета радне средине, обраде и анализе експерименталних података. Стицање неопходних знања о примени сорпционих и каталитичких процеса у ремедијацији радне средине.
Након одслушаног курса и положеног испита, студент ће моћи да: - Наведе и опише основне карактеристике система који су присутни у радној средини; - Дефинише типове аналитичких метода и врсте обраде података који се користе при процени нивоа контаминације, начина депозиције и динамике дисперзије штетних материја у различитим матриксима радне средине; -Дефинише примену сорпционих и каталитичких процеса у ремедијацији радне средине.
Структура чистих супсттнци. Особине и понашање гасова, чврстих и течних супстанци. Дисперзни системи. Раствори. Фазне равнотеже, правило фаза, двокомпонентни и трокомпонентни системи. Сорпциони процеси у ремедијациији радне средине. Физичка и хемијска адсорпција, топлота адсорпције, адсорпциона кинетика и равнотежа. Примена адсорпције у инжењерству заштите на раду. Утицај катализованих процеса на радну средину. Катализа, каталитичке реакције, теорија хетерогене катализе, хомогена катализа. Експеримент у контроли квалитета радне средине, приступ експерименталном истраживању, планирање експеримента. Типови грешака, систематске грешке, грубе грешке, случајне грешке. тачност и прецизност резултата мерења.Изражавање аналитичких података. Графичка анализа резултата експеримента. Статистичка обрада резултата експеримента. Методе анализе. Хемијске, сензорне, биохемијске и инструменталне методе. Спектроскопија, теоријске основе и врсте спектроскопије у анализи квалитета радне средине. Инструменти у оптичкој спектроскопији. Теоријске основе методе раздвајања. Хроматографске аналитичке методе у анализи квалитета радне средине.
Предавања. Лабораторијске и рачунске вежбе. Консултације, заједничке и индивидуалне. Током семестра студенти су обавезни да присуствују предавањима, лабораторијским и рачунским вежбама. Након успешно реализованих предиспитних обавеза, студенти излазе на завршни испит који се полаже у писменој (рачунски део) и у усменој форми (теоријски део). Писмени део испита може се полагати кроз форму два колоквијума.
M. Turk Sekulić, J. Radonić, D. Adamović, M. Vojinović MiloradovAnaliza podataka o stanju radne sredine (interna skripta)2018Факултет техничких наука, Нови СадСрпски језик
Пантелић, И.Увод у теорију инжењерског експеримента1976Раднички универзитет "Радивој Ћирпанов", Нови СадСрпски језик
Г. БошковићХетерогена катализа у теорији и пракси2007Технолошки факултет, Нови СадСрпски језик
Atkins, P., De Paula, J.Elements of Physical Chemistry2009Oxford University Press, New YorkЕнглески