Предмет: Безбедност и заштита у електроенергетским постројењима (17 - EMS211)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областЕнергетска електроника, машине, погони и обновљиви извори електричне енергије

Тренутно нема података о матичним организационим јединицама предмета!

Програм се примењује од 19.07.2017..

Стицање и усвајање основних знања у вези безбедног и сигурног рада, као и схватање основних принципа на којима се темељи сигуран рад у електроенергетским постројењима.
Студенти ће бити упознати са специфичностима примене електричне енергије у домаћинствима и индустрији. Познавањем класификације опасности од електричне струје студенти ће моћи детерминисати ниво опасности као и захтеве за обезбеђење оваквих места у складу са регулативом. Усвајањем мера безбедности при раду у електричним постројењима студенти ће моћи донети одлуку о неопходности примене адекватних техничких решења у складу са законом и регулативом. Студенти ће бити упознати са појмом заштитне опреме и средстава при раду у електричним постројењима.
Коришћење електричне енергије – домаћинства и индустрија. Класификација опасности од електричне струје. Подела објеката на зоне опасности. Познавање мера безбедности при раду у електричним постројењима. Заштитна средства за рад у електричним постројењима.
Предавања. Аудиторне вежбе. Консултације. Самосталан рад студената. Решавање задатака у групама.
Дотлић, Г.Електроенергетика : кроз стандарде, законе, правилнике, одлуке и техничке препоруке :  тумачења, коментари, примери 2013авез машинских и електротехничких инжењера и техничара Србије (СМЕИТС), БеоградСрпски језик
СРПС, Закони РСПратећа техничка регулатива из области примене електричне енергије – у виду важећих стандарда, прописа и препорука2017Српски језик
John Cadick, Mary Capelli-Schellpfeffer, Dennis Neitzel, Al WinfieldElectrical Safety Handbook, 4th Edition2012McGraw-Hill ProfessionalЕнглески
Присуство на вежбамадада5.00