13 Бранко Перишић "Основи рачунарства – методичка збирка задатака I (математичко – логичке основе рада рачунара)"


24.12.2012. - 08:39 
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника: „Основи рачунарства-методичка збирка задатака I
                             (Математичко-логичке основе рада рачунара)”

Аутор: Бранко Перишић

Рецензенти: др Слободан Крчевинац, ред. проф. ФОН-а у Београду
            др Данило Обрадовић, ред. проф. на ФТН-у у Новом Саду
            др Мирослав Хајдуковић, ванр. проф. на ФТН-у у Новом Саду

Оснивачи и издавачи: Факултет техничких наука у Новом Саду
                                МП “STYLOS”, Нови Сад

Главни и одговорни уредник:
проф. др Душан Петровачки, декан

За МП “STYLOS”: Веселин Стефановић, уредник за издаваштво
Штампа: S-Print, Нови Сад, Др Илије Ђуричића 3


CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
681.3(076.58)

ПЕРИШИЋ, Бранко
     Основи рачунарства : методичка збирка задатака I,
(математичко-логичке основе рада рачунара) / Бранко Перишић. –
Нови Сад : Stylos : Факултет техничких наука, 1997 (Нови Сад :
С принт). – 227 стр. : граф. прикази ; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке”; бр. 13)
Тираж 500.

а) Рачунарство – Задаци


(из рецензије)

     Књига „Основи рачунарства – Методичка збирка задатака I (Математичко-логичке основе рада рачунара)“ намењена је као подршка савладавању градива из предмета Основи рачунарства, који се изучава на првој и другој години студија на Одсеку за електротехнику и рачунарство Факултета техничких наука. Она у потпуности покрива један од три сегмента наведеног предмета и заједно са „Основи рачунарства – Методичка збирка задатака II (Програмабилни аутомати)“ чини компактну целину. Методичност у приступу и поступно увођење студената у основе рачунарства обезбеђује значајну помоћ студентима при савладавању наведеног наставног градива. Пажљиво степеновање проблема и избор студија дају потпуну слику проблема анализе и синтезе прекидачких мрежа и коначних аутомата.

(из садржаја)

     Књига „Основи рачунарства – Методичка збирка задатака I (Математичко-логичке основе рада рачунара)“ садржи поглавља: Предговор, Алгоритми и алгоритамске структуре, Математичке основе рада рачунара, Логичке основе рада рачунара, Анализа и синтеза секвенцијалних мрежа, Примери испитних задатака. У оквиру појединих поглавља обрађени су: основни принципи решавања проблема у инжењерству, бројеви и бројни системи, кодови и кодни системи, основни појмови логичке алгебре, минимизација прекидачких функција, анализа и синтеза прекидачких мрежа, елементи меморијског дела секвенцијалних мрежа, технички параметри синхроних коначних аутомата, начини задавања синхроних коначних аутомата, анализа синхроних секвенцијалних мрежа, поступак синтезе коначних аутомата. Посебан нагласак је стављен на МЕТОДОЛОГИЈУ РЕШАВАЊА ПРОБЛЕМА у општем смислу и анализу типичних грешака при примени метода анализе и синтезе прекидачких мрежа и синхроних коначних аутомата. Као илустрација методолошког приступа дата су детаљна решења 37 (тридесет седам) уводних проблема, 3 (три) проблемске студије, 57 (педесет седам) задатака за проверу знања и специфицирано 18 (осамнаест) нерешених примера испитних задатака. У склопу сваког појединачног решеног задатка извршена је методична примена разрађених базичних принципа и отворен низ пропратних могућности кроз серију питања на крају сваког решења односно студије.

(о аутору)

     Др Бранко Перишић је доцент на Катедри за рачунарске науке и информатику Факултета техничких наука у Новом Саду, на предмету Пројектовање софтвера. Учествује у организацији и извођењу наставе на предмету Основи рачунарства. Коаутор је уџбеника „Микропроцесори и микрорачунари“ и уџбеника „Основи рачунарства – Методичка збирка задатака II (Програмабилни аутомати)“. Учествовао је у изради 48 пројеката имплементације управљачких информационих система, низа научно-истраживачких пројеката у домену електротехнике и рачунарства. Аутор је низа програмских пакета у домену пословних информационих система и наменских програмских алата. Објавио је 44 рада на домаћим и међународним научним и стручним скуповима и часописима. Магистрирао је на теми заштите рачунарских система а докторат одбранио из домена методологија пројектовања информационих система. Област истраживања обухвата софтверско инжењерство, организацију рачунара, методологије пројектовања информационих система и методе програмирања. Руководилац је Центра за рачунарство Факултета техничких наука у Новом Саду.