425 Бранислав Попконстантиновић, "Естетика визуелних комуникација"

17.12.2013. - 10:45
Едиција: „ТЕХНИЧКЕ НАУКЕ - УЏБЕНИЦИ”

Назив уџбеника: „Естетика визуелних комуникација”

Аутор: Бранислав Попконстантиновић

Рецензенти: др Ратко Обрадовић, ред. проф. Факултета техничких наука у Новом Саду
             мр Милош Вујановић, ванр. проф.  Академије уметности у Новом Саду

Издавач: Факултет техничких наука у Новом Саду

Главни и одговорни уредник:
проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука у Новом Саду

Штампа: ФТН - Графички центар ГРИД, Трг Доситеја Обрадовића 6, Нови Сад
Штампање одобрио: Савет за библиотечку и издавачку делатност ФТН-а у Новом Саду
Председник Савета за библиотечку и издавачку делатност:
др Радош Радивојевић, редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду

CIP-Каталогизација у публикацији
Библиотека Матице српске, Нови Сад
111.852(075.8)

ПОПКОНСТАНТИНОВИЋ, Бранислав
     Естетика визуелних комуникација / Бранислав
Попконстантиновић. – 1. изд. – Нови Сад : Факултет
техничких наука, 2013(Нови Сад : ФТН, ГРИД). – 331
стр. : илустр.; 24 цм. – (Едиција “Техничке науке –
уџбеници” ; бр. 422)

Тираж 200. - Библиографија.
ISBN 978-86-7892-553-5

а) Визуелне комуникације - Естетике

(из рецензије)
Аутор истиче да је естетика великим делом когнитивна, интелектуална и интерпретативна, затим да се естетика може учити и да се о њој може дискутовати. Ово је посебно битно када постоји потреба за развијањем естетских вредности код будућих инжењера рачунарске графике, а то је ипак област која је претежно инжењерска. За приближавање читаоцима ове тематике коришћено је мноштво репрезетантивних примера из разних техничких дисциплина, математике и геометрије, природе односно биологије, као и уметности. Књига ће бити изузетно корисна студентима студијског програма Анимација у инжењерству, али и студентима других, пре свега, техничких дисциплина, који у савременом свету имају обавезу да науче да праве производе који су не само употребљиви него и естетски квалитетни.

др Ратко Обрадовић, редовни професор, Факултет техничких наука

Овај уџбеник, уз све своје квалитете има и један, из којег се чита намера аутора уџбеника да покрије и поље уметничке струке и поље инжењерске струке, а то је да представља веома озбиљан алманах о томе шта је естетика, како, када, где и зашто се појављује и примењује.
На упитаност о пореклу вредносног суда и његовог исхода, аутор се ослања на психологију да би размотрио естетику у ширем смислу људске природе и делатности. на кратак и језгровит начин уводи појмове као што су: индивидуално и колективно несвесно, архетипови и архетипске представе, психолошке комплексе, индивидуација и (четири комплементарне психолошке функције личности) мишљење, осећања, перцепцију и интуицију.
На овај начин сазнајемо да је естетика наука/учење о вредносном суду сентимената, односно вредносном суду осећања, те да емпатијом формирамо одлуку о категоријама као што су: складност, целовитост, лепота, узвишеност, љупкост, занимљивост...Закључак до којег аутор доводи читаоца јесте да је естетика битан чинилац квалитета свих видова људског стваралаштва и незаобилазни фактор успеха његовог пласмана на тржишту. Естетика, стога, мора бити уграђена у све производе и видове људског стваралаштва, а посебно оне које са корисником комуницирају визуелним језиком, као што су фотографија, филм и производи индустријског дизајна.

мр Милош Вујановић, ванредни професор, Академија уметности.

• Није могуће приказати слику.