Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Krizni menadžment (17.ZP506)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Glavni cilj ovog kursa je da pomogne studentima da razumeju i razviju znanja i veštine neophodne za upravljanje kriznim situacijama. Kompleksna sadržina predmeta biće posmatrana i analizirana iz više perspektiva. Kurs se kroz kombinaciju teorijskih nastavnih jedinica i praktičnih projekata, fokusira se na pitanja: hazarda (geoloških, meteoroloških, bioloških i tehničkih), ranjivosti i procene rizika, smanjenje rizika od katastrofa, planiranje za vanredne situacije, finansijsko planiranje za katastrofe, strategije poslovanja u vanrednim situacijama i upravljanju krizama. Kurs će kod studenta razviti veštine upravljanja rizikom, analize kompleksnih problema, vrednovanje mogućih rešenja i planiranje implementacije upravljanja rizikom.

Ishod:

Studenti će biti u stanju da potpuno razumeju prirodne i tehničke hazarde, ranjivost i rizik od katastrofe; razviće sposobnost da analiziraju rizike, pretnje i mogućnosti, ali i da osmisle i implementiraju rešenja. Studenti će ovladati tehnikama za smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja njima, uključujući sposobnost da upravljaju vanrednim situacijama i obezbede kontinuitet u poslovanju u takvim situacijama. Kroz praktičan rad studenti će razviti veštine mapiranje korišćenjem geo – informacionih sistema.

Sadržaj:

Kurs će kroz kombinaciju teorijskih nastavnih jedinica i praktičnih projekata obraditi sledeće celine:Opasnosti, ranjivost, rizik i katastrofa: sagledavanje opasnosti (prirodnih i antropogenih), ranjivosti i rizik; karakteristike nesreća, njihove procene i upravljanja.Kontinuitet poslovanja i upravljanje krizama: jedinica o kontinuitetu poslovanja i planiranju za krize; okvir i procedure za obuku i organizacionu pripremu za krizu.Finansijsko planiranje za nacionalne katastrofe: ekonomija katastrofe (lokalne, nacionalne i međunarodne), finansijski menadžment rizika, modeliranje katastrofe, osiguranja i reosiguranja kroz niz studija slučaja iz Velike Britanije, Turske i malih ostrvskih države na Karibima.Tehnike za upravljanje katastrofama: metode i tehnike koje se koriste u proceni rizika od katastrofa, GPS i GIS mapiranje za akcije potrage i spasavanja.Prirodne katastrofe: geološke, meteorološke, biološke i tehnološke katastrofe, brzo i sporo nastajuće katastrofe; uticajima klimatskih promena, upravljanje u katastrofama i ublažavanje.Organizacioni rizik: identifikacija i upravljanje korporativnim bezbednosnim rizicima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, vežbe, konsultacije, razmatranja konkretnih problema iz oblasti upravljanja kriznim situacijama, studije slučaja, izrada seminarskih radova.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Petrus Johannes Maria van Oosterom, Siyka Zlatanova, Elfried Geo-information for disaster management 2005 Springer Engleski
Myron S. Scholes Crisis and Risk Management 2000 American Economic Association Engleski
Christine M. Pearson and Judith A. Clair Reframing Crisis Management 1998 The Academy of Management Engleski
Avdalović, V., Ćosić, Đ., Avdalović, S. Upravljanje rizikom u osiguranju 2008 Fakultet tehničkih nauka Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 50.00
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Prezentacija Da Da 10.00
Seminarski rad Da Da 20.00
Test Da Da 10.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Predavanja
Auditorne vežbe