Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Informacione tehnologije i sistemi u energetskom menadžmentu (17.ZC014)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Informaciono-komunikacioni sistemi
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Sticanje bazičnih saznanja u oblasti primene sredstava informacionih tehnologija u energetskom menadžmentu. Upoznavanje slušalaca sa savremenim softverskim rešenjima za datu namenu i ovladavanje neophodnim veštinama njihove primene u upravljanju energetskim sistemima.

Ishod:

Slušaoci nastavnog predmeta se osposobljavaju za puno razumevanje značaja i osnovnih principa primene informacionih tehnologija u energetskom menadžmentu, kvalifikovano učešće u procesima razvoja novih i izbora gotovih softverskih rešenja namenjenih upravljanju energetskim sistemima, kao i za njihovu kompetentnu primenu u inženjerskoj praksi.

Sadržaj:

Uvod. Savremene informacione tehnologije i energetski menadžment. Informacioni sistemi u službi upravljanja energetskim sistemima. Namenski softverski proizvodi, arhitektura i funkcionalnosti. Automatizacija planiranja potreba za energijom, strukture podataka o trošenju i troškovima energije. Integracija podataka o energetskim tokovima i ukupnom energetskom bilansu. Računarom podržani nadzor i kontrola energetskih izvora u sistemu ( funkcionalnost, izdašnost, istrošenost, pouzdanost, održivost ). Postupci i metode nadzora i kontrole elemenata za prenos i distribuciju energije ( izbor ključnih parametara, izbor principa merenja, analiza gubitaka i iskorišćenja prenosnog sistema, analiza pouzdanosti). Nadzor i kontrola potrošača energetskih resursa (izbor ključnih parametara za praćenje potrošača u vremenu, merenje potrošnje energetskih resursa i interpretacija podataka, analiza funkcionalne ispravnosti potrošača, analiza gubitaka i iskorišćenja energije, analiza pouzdanosti). Oblikovanje podloga za podešavanje u energetskom sistemu. Donošenje upravljačkih odluka. Upravljačke i izvršne aktivnosti.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava predavanja se izvodi frontalno i uz primenu modernih didaktičkih sredstava. Nastava vežbanja se izvodi u specijalizovanoj laboratoriji opremljenoj potrebnim hardversko-softverskim sredstvima.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kelly Rainer, Efraim Turban Uvod u informacione sisteme, drugo izdanje 2009 Data status Srpski jezik
Lamb, J. P. The Greening of IT: How Com-panies Can Make a Difference for the Environment 2009 Elsevier Book Company Engleski
Rade Stankić, Lazar Radovanović Poslovni informacioni sistemi 2017 Ekonomski fakultet Brčko Srpski jezik
Radoslav Raković Integrisani sistem menadžmenta: teorija i praksa 2014 Građevinska knjiga Srpski jezik
Finon, D., Midttun, A. Reshaping European Gas and Electrical Industry 2005 Elsevier Book Company Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena