Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Uloga i značaj prevencije u smanjenju rizika (17.URZP33)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast
  • Procesne tehnologije
  • Upravljanje rizikom od katastrofalnih događaja i požara
ESPB 5

Sticanje naprednih akademskih znanja iz oblasti uloge i značaja prevencije u smanjenju rizika od požara i događaja sa katastrofalnim posledicama i osposobljavanje studenata za određivanje optimalnih mera prevencije za pojedine hazarde.

Studenti poseduju napredna akademska znanja o ulozi i značaju prevencije u smanjenju rizika od požara i događaja sa katastrofalnim posledicama. Sposobni su za rešavanje problema različitih nivoa složenosti kako samostalno, tako i u komunikaciji i interakciji sa drugima. Preduzimljivi su i mogu voditi projekte različite složenosti poštujući etičke standarde svoje profesije. Imaju pozitivan odnos prema celoživotnom učenju i ličnom i profesionalnom razvoju.

Nasleđeni reaktivni mentalitet odbrane od požara i događaja sa katastrofalnim posledicama. Osnovna koncepcija prevencije. Sistemi ranog upozorenja kao jednog od preventivnih mehanizama. Uloga vladinih i nevladinih organizacija, obrazovanja, medija i privatnog sektora u formiranju i podizanju javne svesti o značaju prevencije u smanjenju rizika od događaja sa katastrofalnim posledicama i požara. Propagiranje principa "Živeti sa rizicima". Značaj preventivne zaštite od požara. Mere zaštite od požara na otvorenom prostoru, na objektima različite namene, na transportnim sredstvima, na industrijskim postrojenjima. Značaj preventivne zaštite od tehnoloških akcidenata i najvažnije preventivne mere koje se mogu primeniti. Značaj preventivne zaštite od zemljotresa. Mere zaštite od zemljotresa za ljude i na inženjerskim objektima različite namene.

Predavanja, vežbe, konsultacije. Teorijski deo gradiva se izlaže na predavanjima kroz prezentacije pojedinih tematskih jedinica, praćen odgovarajućim primerima iz prakse radi lakšeg sagledavanja i razumevanja. Na vežbama se gradivo obrađuje kroz rešavanje praktičnih problema uz aktivno učešće studenata. Pored predavanja i vežbi, redovno se održavaju konsultacije kako bi se studentima dali odgovori na dodatna pitanja vezana za gradivo.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
UN ISDR Living with Risk 2002 UN Press Engleski
IDNDR Natural Disaster Management 1999 Tudor Rose Engleski
Kolaković, S. Vode Vojvodine : neki aspekti funkcionalnosti sisitema za zaštitu od spoljnih i unutrašnjih voda na području Vojvodine 2003 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Vujović, R. Upravljanje rizicima i osiguranje 2009 Univerzitet Singidunum Srpski jezik
Furness, A., Muckett, N Introduction to Fire Safety Management 2007 Butterworth-Heinemann, Elsevier Engleski
Kolaković, S., Fabian, Đ. Akumulacije u Vojvodini i mogućnosti njihovog korišćenja u borbi protiv suše 2001 Poljoprivredni fakultet Novi Sad Srpski jezik
Kleut, N., Kleut, D., Glosar bezbednosti od požara Sa rečnikom ISO 13943 : 2000 2008 AGM knjiga Engleski
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Seminarski rad
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na predavanjima
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
70.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na vežbama
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predavanja
Predavanja
Predavanja
Auditorne vežbe