Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Nacrtna geometrija i tehničko crtanje (17.S012)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za animaciju u inženjerstvu
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Mašinski elementi, mehanizmi i inženjerske grafičke komunikacije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Razvijanje prostorne imaginacije i vizuelizacije, sticanje inženjerskih znanja za najracionalnije grafičko prikazivanje kombinovanih oblika. Savladavanje osnovnih postupaka, koncepata i metoda formiranja tehničkog crteža kao aktivnosti koja neophodno prati proces projektovanja.Osposobljavanje studenata za samostalnu izradu tehničkih crteža kako ručno tako i primenom računara.

Ishod:

Razumevanja geometrijskih struktura 3D oblika i njihovo optimalno 2D predstavljanje. Korišćenje računara za projektovanje i izradu tehničke dokumentacije na osnovu projektovanog modela.

Sadržaj:

Prikazivanje osnovnih geometrijskih elemenata prostora u kosoj projekciji i u paru ortogonalnih projekcija; prostorni odnosi tačaka, pravih i ravni; metrički problemi; transformacija i rotacija; geometrijska tela i površi, poliedri, rotaciona tela, torze tangenata prostorne krive; kolineacija i afinitet; preseci pramenastih površi; kotirana projekcija, projektovanje puteva, raskrsnica i platoa na topografskoj površi. Standardi u tehničkom crtanju. Osnovni elementi inženjerske geometrije. Koordinatni sistemi. Dekartove, polarne, cilindrične, sferne, apsolutne i relativne koordinate. Osnovi inženjerske grafike. 2D prostor i 2D transformacije: translacija, rotacija, skaliranje, kompleksne transformacije. Crtanje predmeta u više pogleda. Preseci. Crtanje predmeta u jednom pogledu. Aksonometrija. Kosa projekcija. Perspektiva. Ostali načini grafičke prezentacije. Vizuelizacija. Vizuelizacione tehnike kod inženjerskih crteža. Skrivene linije i površine. Struktura podataka za inženjersku grafiku. Standardi inženjerske grafike. Kotiranje. Tolerancije dužinskih mera. Tolerancije oblika i položaja. Uslov maksimuma materijala. Označavanje kvaliteta površina. Sklopni crtež. Radionički crtež. Shematski crtež. Prenosnici: zupčasti prenosnici, frikcioni prenosnici, kaišni prenosnici, lančani prenosnici, vratila i osovine, ležaji, spojnice i kočnice. Osnove procesa projektovanja proizvoda računarom.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, računarske , grafičke i numeričko/računske vežbe i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Obradović, R., Stojaković, V. Zbirka rešenih zadataka iz Nacrtne geometrije 2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Dovniković, L. Nacrtna geometrija 1985 Univerzitet u Novom Sadu Srpski jezik
Obradović Ratko Nacrtna geometrija, autorizovana predavanja-skripta 2005 FTN Srpski jezik
Bertoline, G.R. et al. Fundamentals of graphics communication, third edition 2002 McGraw-Hill, Boston Engleski
Giesecke, F., Mitchell, A. et al. Modern Graphics Communication 2001 Prentice Hall, New York Engleski
Navalušić S., Milojević Z Tehničko crtanje, autorizovana predavanja - skripta 2007 FTN, Novi Sad Srpski jezik
Steve Slaby Fundamentals of Three-Dimensional Descriptive Geometry 1966 Harcourt, Brace & World, Inc. Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena