Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Razvoj liderstva i upravljanje timovima (17.MBA513)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 9
Cilj:

Cilj predmeta je upoznavanje studenata sa savremenim prilazima izučavanju fenomena liderstva, kao i njihovo osposobljavanje za efikasno i efektivno rukovođenje timovima u uslovima poslovanja u kojima je rad u timovima nezaobilazan deo svakodnevnog funkcionisanja; upoznavanje sa karakteristikama timova koji ostvaruju visoke performanse i ulogom lidera u tim timovima; upoznavanje sa karaktersitikama liderskih stilova ponašanja.

Ishod:

Ovladavanje veštinama i sposobnostima potrebnim za lidersku komunikaciju sa članovima tima koji doprinose uspešnom funkcionisanju organizacije i stvaranju novih vrednosti. Posedovanje znanja i veština neophodnih za razvoj ličnosti i upravljanje sobom, kako bi u organizacionom ponašanju mogli da upravljaju timovima.

Sadržaj:

Više nego ikada, potrebni su nam lideri a ne samo menadžeri da nam daju smisao i vode nas kroz svet u kojem se dešavaju stalne promene. Osnovna pitanja koja će biti razmatrana tokom kursa su: Šta je liderstvo i kako se razlikuje od menadžmenta? Da li je efikasno liderstvo rezultat prirode ili ličnog razvoja? Kako se može razvijati liderstvo i koji su koraci na tom putu? Zašto inteligentni lideri doživljavaju neuspeh i šta su uzroci? Koje su osnovne karakteristike liderskih stilova ponašanja? Kako se harizma uklapa u ovu sliku? Koji su osnovni kvaliteti za efikasno liderstvo? Neke od glavnih zamki u vođenju timova? Koje su karakteristike timova koji ostvaruju visoke performanse i kakva je uloga lidera u tim timovima? Predmet je kombinacija prezentacija, struktuiranih dijaloga, zadataka i samostalnih i grupnih vežbi. Ovaj predmet ima za cilj da bude praktično orijentisan, interaktivan sa relevantnim i odgovarajućim teorijskim osnovama o razvoju liderstva i efektivnim karakteristikama i kompetencijama lidera.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno kako bi se uticalo na razvoj liderskih karakteristika i sposobnosti upravljanja timovima. Pored teorijskog okvira tokom nastave se rešavaju i praktični zadaci, kako bi simulacijom problemskih situacija, uvežbavali najznačajnije aspekte upravljanja timovima u kontekstu realne situacije u okruženju i organizaciji u kojoj rade.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Butterworth, J. Thwaites, G. Leadership-What Really Matters 2015 Springer Engleski
MATIĆ, Dejan Uticaj organizacione klime i liderstva na prenošenje znanja između zaposlenih u organizaciji 2014 Novi Sad, Fakultet tehničkih nauka Srpski jezik
Grubić-Nešić, L. Znati biti lider 2008 AB Print, Novi Sad Srpski jezik
MILIĆ, Bojana Liderstvo i učeća organizacija 2016 Novi Sad, Fakultet tehničkih nauka Srpski jezik
Chapman-O Neil Vođstvo 2003 Mate Srpski jezik
NEDELJKOVIĆ, Milena Istraživanje motivacije i zadovoljstva poslom u organizaciji u uslovima tranzicije 2008 Novi Sad, Fakultet tehničkih nauka Srpski jezik
KOLARIĆ, Borislav Razvoj modela organizacione klime usmerene na zadovoljstvo korisnika 2015 Novi Sad, Fakultet tehničkih nauka Srpski jezik
Maxwell, J. Developing the leader Within You 2001 Thomas Nelson Publisher Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena