Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Oprema i mehatronika motora SUS (17.M4106)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Motorna vozila i motori SUS
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje širih i produbljenih teoretskih i praktičnih znanja i veština iz oblasti funkcionalnosti i konstrukcije elemenata, uređaja i sistema, kao i pojedinih mehatroničkih komponenti koji čine opremu motora SUS.

Ishod:

Osposobljenost studenata za samostalno i kreativno korišćenje stečenih znanja i veština u sagledavanju i rešavanju novih problema, kao i sposobnost interdisciplinarnog pristupa problemima u vezi sa opremom i mehatroničkim sistemima motora SUS.

Sadržaj:

Zahtevi oto motora u pogledu sastava smeše. Sistemi napajanja oto motora benzinom. Specifičnosti obrazovanja smeše i sagorevanja kod dizel motora. Sistemi napajanja dizel motora gorivom. Sistemi paljenja smeše kod oto motora. Izduvna emisija motora SUS - štetne komponente i uticajni faktori na njihov sadržaj u izduvnoj emisiji. Specifičnosti izduvne emisije kod oto i dizel motora. Sistemi za naknadnu obradu izduvnih gasova kod oto i dizel motora. Sistemi hlađenja motora SUS. Sistemi podmazivanja motora SUS. Sistemi startovanja motora SUS. Senzori u motorima SUS.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja se izvode kroz usmeno izlaganje, praćeno odgovarajućim slikama, dijagramima i šemama projektovanim na platno pomoću računara i video bima. Auditorne vežbe obuhvataju računske i pokazne vežbe, a laboratorijske se izvode na probnim stolovima za ispitivanje motora i pomoću odgovarajuće laboratorijske opreme.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Torović, T., Antonić, Ž. Osnovi motora SUS 1997 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Pešić Radivoje, Petković Snežana, Veinović Stevan Motorna vozila i motori - oprema 2008 Mašinski fakultet u Banjoj Luci, Mašinski fakultet u Kragujevcu Srpski jezik
Tomić Miroljub, Petrović Stojan Motori sa unutrašnjim sagorevanjem 2008 Mašinski fakultet, Beograd Srpski jezik
Bauer, Horst et al. Emmisions-control technology for gasoline engines 2003 Robert Bosch GmbH Engleski
Nikolić Nebojša Mehatronika motora SUS, materjal sa predavanja 2017 Srpski jezik
Reif Konrad et al. Automotive handbook 2014 Robert Bosch GmbH Engleski
van Basshuysen E. h. R, Schäfer, F. Internal Combustion Engines Handbook: Basics, Components, Systems, and Perpsectives, 2nd edition 2016 SAE International Engleski
Pawlak, A.M. Sensors and actuators in mechatronics 2007 Boca Raton: CRC Engleski
Bonnick, A.W.M. Automotive computer controlled systems : diagnostic tools and techniques 2001 Butterworth Heinemann, Oxford Srpski jezik
Klinar, I. Motori sa unutrašnjim sagorevanjem 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik