Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Dizajn korisničkog interfejsa u multimedijima (17.IM2814)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta predstavlja ovladavanje osnovnim znanjem u području dizajna korisničkog interfejsa u medijima koje omogućava studentu da samostalno upravlja projektima multimedijalne proizvodnje. Cilj predmeta je da diplomirani inženjer menadžmenta - master stekne kompetencije iz procesa dizajna korisničkog interfejsa radi upravljanja interaktivnim multimedijalnim projektima

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni za dizajn korisničkog interfejsa u cilju poboljšanja korisničkih iskustava u interakciji sa multimedijama. Diplomirani inženjer menadžmenta stiče kompentencije za upravljanje projektima iz oblati dizajna korisničkog interfejsa industrijskih softverskih aplikacija (web aplikacija, android aplikacija i internet stvari)

Sadržaj:

Uvodna razmatranja. Šta korisnik radi. Korisničko iskustvo. Principi dizajna u komunikaciji. Interaktivni dizajn. Vizuelni menadžment. Organizacija sadržaja. Navigacija. Organizacija stranica. Liste, forme i kontrole. Akcije i komande. Softveri za dizajn korisničkog interfejsa. Prilagodljivi (Responsive) dizajn. Upotreba društvenih medija. Menadžment multimedijalnih projekata.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu obuhvata predavanja i vežbe sa primerima dizajna korisničkog inerfejsa. Tokom semestra student je obavezan da uradi projekat u kojem će primeniti stečena znanja iz oblasti dizajna korisničkog inerfejsa. Celokupne vežbe se odvijaju uz pomoć računara i odgovarajućeg softvera.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Aleksandar Rikalović, Dušan Rikalović Dizajn korisničkog interfesja u multimedijima-elektonska skripta 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi sad Srpski jezik
Jenifer Tidwell Designing Interfaces 2011 O Reilly Media, Inc. Engleski
Rick Moore UI Design with Adobe® Illustrator 2013 Adobe Press Engleski
Juhani Lehtimäki Smashing android ui: responsive user interfaces and design patterns for android phones and tablets 2013 John Wiley & Sons, Inc. Engleski
Claire Rowland, Elizabeth Goodman, Martin Charlier, Ann Light, and Alfred Lui Designing Connected Products 2015 O’Reilly Media, Inc. Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena