Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Metodologija istraživanja ljudskih resursa 1 (17.IM1913)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Predmet ima za cilj da studente osposobi za razumevanje brojnih osnovnih pojmova, postupaka i problema koji se javljaju prilikom izvođenja empirijskih istraživanja u većini psiholoških i menadžerskih disciplina, i da time stvori pojmovnu bazu za kasnije sadržaje tokom studija koji podrazumevaju znanja ovog tipa.

Ishod:

Studenti se osposobljavaju za samostalno kreiranje nacrta istraživanja, prikupljanje podataka, obradu podataka univarijantnim postupcima, interpretaciju podataka i sastavljanje izveštaja o provedenom istraživanju i korišćenje programskog paketa SPSS.

Sadržaj:

Izlaganje gradiva sledi hronološke faze empirijskih istraživanja, a to su priprema istraživanja, konstrukcija nacrta istraživanja, prikupljanje podataka, obrada i interpretacija rezultata, i sastavljanje izveštaja o istraživanju. Na početku se razmatraju problemi pripreme istraživanja, gde se uvodi veći broj osnovnih metodoloških pojmova, kao što su vrste i objekti istraživanja, načini izbora uzorka, klasifikacija varijabli i relacija među njima, vrste podataka, problemi merenja, tipovi kontrole istraživanja i drugi. Zatim se obrađuju tri osnovne grupe nacrta istraživanja, a to su frekvencijski, faktorijalni i korelacioni nacrti. U okviru svake od tri grupe nacrti se postupno prikazuju od prostijih ka složenijim tipovima. Nakon toga se predstavljaju osnovni oblici obrade, analize i interpretacije rezultata, posebno za sve tri grupe nacrta. Naglasak je manje na konceptualnoj analizi, načinima prikazivanja podataka, tumačenjima ishoda istraživanja i različitim mogućim vrstama struktura rezultata. Na kraju kursa opisuje se standardna struktura pismenog izveštaja o istraživanju. Tokom kursa, u svrhe ilustracije prikazuje se veliki broj (većinom pojednostavljenih) primera istraživanja iz mnogih oblasti menadžmenta.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanje, auditorne vežbe, konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Stanislav Fajgelj Metode istraživanja ponašanja 2004 Centar za primenjenu psihologiju, Beograd Srpski jezik
Nunnally, J.M. Psychometric theory 1994 McGraw-Hill, Inc. Engleski
Mladen Pečujlija Initiating innovation in Serbian companies organizational cultures, AJBM 2010 Academic Journals Engleski
Stone, D.L. Creating knowledge that makes immportant contributions to Society 2001 Journal of Managerial Psychology Engleski
Dejan Todorović Osnovi metodologije psiholoških istraživanja 1998 DPS Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena