Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz integracije automatizovanih sistema (17.HDOK-3)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Mehatronika, robotika i automatizacija i integrisani sistemi
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je dobijanje znanja iz integracije uređaja koje se koriste u automatizovanim sistemima.

Ishod:

Ishod predmeta su znanja koja omogućuju da se izvrši integracija uređaja koje se koriste u automatizovanim sistemima.

Sadržaj:

Principi i strategije automatizacije sistema; Industrijski upravljački sistemi; Automatizovani sistemi za prikupljanje podataka; Fleksibilni proizvodni sistemi; Konkuretno inženjerstvo

Metodologija izvođenja nastave:

Mentor sa studentom bira jedan ili više modula u zavisnosti od obima modula. Konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Izlaganje teoretskog dela propraćeno je odgovarajućim primerima koji doprinose razjašnjenju teoretskog dela gradiva. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Turban Efraim, McLean Efraim, Wetherbe James Informaciona tehnologija za menadžment 2003 Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Engleski
Groover, M.P. Automation Production Systems and Computer Integrated Manufacturing 2001 Prentice Hall, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena