×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Основе пројектовања грађевинских објеката (17.GG37)

Матичне организационе јединице предмета: Департман за грађевинарство и геодезију

Основне информације:
 
Категорија Теоријско-методолошки
Ужа научна област
  • Управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара
  • Конструкције у грађевинарству
ЕСПБ 7

Овладавање основним појмовима и неопходним знањима за активно праћење наставе из теоријских и стручно-апликативних предмета.

Стечена теоријска и практична знања интегративног карактера припремају студенте за проактивно праћење наставе и дубље разумевање сложенијих проблема професије на каснијим годинама студија. Директна примена у теоријско-стручним предметима, у формулисању и решавању инжењерских проблема.

Увод у грађевинарств. Историјат градитељства кроз епохе. Подела грађевинарства на поддисциплине. Принципи архитектонског обликовања објеката. Елементи просторног преграђивања и функционална организација простора, Елементи грађевинске физике: светлост, акустика, проветравање, хлађење. Законска регулатива у грађевинарству. Прописи, правилници и стандарди за пројектовање. Закон о планирању и градњи – основни појмови. Обавезни сдржај пројеката. Урбанистичко-технички услови. Техничка документација – опис и сдржај. Дозволе и лиценце. Одрживи развој, утицај на животну средину, и енергетска ефикасност објеката. Управљање грађевинама. Позив и етика грађевинског инжењера. Елементи и склопови зграда. Комбинације материјала и система. Конструктивни системи у високоградњи и инжењерским објектима. Пренос оптерећења кроз конструкцијски систем. Свођење оптерећења. Просторна стабилност објеката и елементи за обезбеђење. Методе изградње. Основне врсте и елементи хидротехничких објеката. Основе путева и саобраћајница. Процес пројектовања и извођења објеката.. Основе мостоградње. Одржавање објеката. Домети светског и српског градитељства.

Настава се одвија кроз предавања, вежбе и консултације, као и повремене обиласке градилишта и саграђених објеката. Настава се изводи кроз презентације и видеофилмове и обилује илустративним примерима који на једноставан начин илуструју физичку суштину феномена и интегришу знања стечена на другим предметима. Вежбе (архитектонско пројектовање и прорачуни) су конципиране тако да у потпуности сукцесивно прате материју изложену на предавањима и потенцирају активан рад на часу. Самостални рад студената се континуално прати. Консултације се одржавају ради продубљивања знања или отклањања нејасноћа. Присуство настави се сматра обавезним. Из сваког облика предиспитнх и испитних обавеза, студент мора да задовољи праг знања.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Група аутора Техничар : грађевински приручник. 4  1992 Грађевинска књига, Београд Српски језик
Манојловић Д. Основе пројектовања грађевинских објеката - материјал за вежбе 2016 ДГГ ФТН online pdf Српски језик
Јакшић Ж, Кочетов Мишулић Т, Булајић Б. Основе пројектовања грађевинских објеката - писана предавања и презентације 2015 ДГГ ФТН Нови Сад online pdf Српски језик
L.G. Kulkarni A.D. Pawar S.P.Nitsure Basic Civil Engineering 2006 Technical Publications Pune Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Присуство на вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Домаћи задатак
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Колоквијум
Предиспитна
Не
Обавезна
Не
Број поена
20.00
Предметна активност
Домаћи задатак
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Сложени облици вежби
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00

Предавања

Предавања

API Image

проф. др Борко Булајић

Редовни професор

Предавања

Аудиторне вежбе

Аудиторне вежбе