Универзитет у Новом Саду

Департман за грађевинарство и геодезију

Департман за грађевинарство и геодезију основан је 1971. године. Пратећи глобалне трендове у области, Департман се непрекидно развијао и унапређивао, прилагођавајући се потребама привреде. Данас, Департман за грађевинарство и геодезију образује будуће инжењере на следећеим студијским програмима:

  •  Грађевинарство
  •  Геодезија и геоинформатика
  •  Управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара;

 

Студије на Департману за грађевинарство и геодезију Факултета техничких наука у Новом Саду подељене су на три степена: основне, мастер и докторске. Наставни план је конципиран тако да прати савремене тенденције у области грађевинарства, па су уграђени основни принципи и оквири сходно европском образовном простору.

Поред теоријске наставе, на Департману се изводи и практична обука у савременим рачунарским центрима и лабораторијама. Носиоци образовног процеса на Департману су наставници и сарадници, који су организационо расподељени на пет катедри:

  • Катедра за конструкције
  • Катедра за геотехнику и саобраћајнице
  • Катедра за хидротехнику
  • Катедра за организацију и технологију грађења
  • Катедра за геодезију

 

У служби Департмана се налази и Лабораторија за грађевинарство и геодезију, која обухвата широк спектар активности из области испитивања конструкција и материјала, геомеханите и геотехнике, хидротехнике и геодезије.

Дипломирани инжењери са Департмана за грађевинарство и геодезију успешно раде у земљи и у свету као одговорни пројектанти и извођачи радова, руководиоци пројеката и грађевинских компанија, руководиоци технолошких процеса производње у фабрикама и погонима грађевинских материјала и елемената, у инспекцијским службама, општинским управама за урбанистичке и комуналне послове, агенцијама за трговину некретнинама итд.

Карактеристично је за дипломиране студенте Департмана за грађевинарство и геодезију да се контакт са професорима и сарадницима, остварен кроз године студирања, не завршава даном дипломирања, већ се заједнички рад наставља, кроз стручне савете и заједничко решавање комплексних задатака савременог грађевинарства.

На Департману су организована многа остујућа предавања еминентних професора са универзитета из окружења и Европе, као и многи тренинзи и гостујућа предавања на партнерским институцијама, реализовани од стране професора и асистената са Департмана.

У оквиру научно-истраживачког рада на Департману за грађевинарство и геодезију реализовани су многи научно-истраживачки пројекти, а данас се, у складу са савременим развојем и трендовима у науци, научно-исраживачки рад развија у тринаест области: Теорија конструкција, Конструкције у грађевинарству, Геотехника, Саобраћајнице, Технологија и организација грађења и менаџмент, Зградарство – грађевинске конструкције и технологије, Архитектонске технологије, пројектовање и инсталације, Грађевински материјали, процена стања и санација конструкција, Енергетска ефикасност у зградарству, Хидротехника, Третман, уређење и заштита вода, Геодезија и Управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара.

Запослени на Департману за грађевинарство и геодезију су велики део свог времена ван наставног процеса посветили управо привредним задацима, првенствено зато што су у обавези да помогну привреди у окружењу при решавању специфичних проблема у области грађевинарства, а са друге стране зато што се кроз практична искуства може унапредити и квалитет наставе и проверити могућност примене сопствених резултата научног истраживања. Због тога су се стручњаци са Департмана за грађевинарство и геодезију посебно специјализовали за израду нестандардних, односно сложених и специфичних пројеката и других задатака, који по својим теоријско-технолошким захтевима превазилазе уобичајене послове инжењерског кадра, односно више спадају у сферу истраживања.

 

Студије на студијском програму Грађевинарство

У току студија, на студијском програму грађевинарство, у зависности од завршеног степена образовања, избором једног од модула кроз обавезне и изборне предмете, студенти стичу знања и оспособљавају се за: пројектовање, изградњу, управљање пројектима, надзор, мониторинг, одржавање, санацију и ревитализацију грађевинских објеката и система.

Савремена настава из области грађевинарства не може се замислити без добро опремљених лабораторија у којима студенти стичу практична знања из области грађевинских материјала и конструкција, геологије, геомеханике и геодезије. Осим лабораторијских вежби за основне и мастер студије, на Департману се организују и научно-истраживачка испитивања у оквиру докторских дисертација и научних пројеката, чији резултати се имплементирају у привреду.

На студијском програму за грађевинарство образују се инжењери за област пројектовања, изградње и управљања (праћење стања, одржавања, санације и ревитализације) грађевинских објеката и система. Ту спадају објекти високоградње (стамбене и пословне зграде, индустријске и спортске хале…), инжењерски објекти (резервоари, силоси и бункери), хидротехнички објекти и системи и објекти на саобраћајницама (мостови, пропусти, потпорни зидови, саобраћајнице).

Дипломирани грађевински инжењери могу да раде у широком спектру предузећа за пројектовање, изградњу и управљање грађевинским објектима и системима, као руководиоци технолошких процеса производње у фабрикама и погонима бетонских елемената, индустрији грађевинског материјала, инспекцијским службама, управама за урбанистичке и комуналне послове, агенцијама за трговину некретнинама итд.

Спектар могућег ангажовања будућих дипломираних грађевинских инжењера је широк и постоји велика потражња овог профила на тржишту рада. 

 

ОСНОВНЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ, за стицање звања дипломирани инжењер грађевинарства, трају 4 године (240 ЕСПБ), и то првих пет семестара су заједнички, док се у шестом семестру, студент сходно својим афинитетима, опредељују за један од смерова:

  • Конструкције
  • Хидротехника
  • Путеви, железнице и аеродроми

 

МАСТЕР АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ, за стицање звања мастер инжењер грађевинарства (60 ЕСПБ), изводи се на мастер студијама, а студенти се сходно својим афинитетима, опредељују за један од смерова:

  • Конструкције
  • Хидротехника
  • Путеви, железнице и аеродроми
  • Организација и технологија грађења

 

ДОКТОРСКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ, за стицање звања доктор техничких наука грађевинарства (180 ЕСПБ), трају 3 године, и студенти се сходно својим афинитетима, опредељују за изборне предмете. Након завршених мастер академских студија грађевинарства, студенти се могу уписати и на специјалистичке академске студије „Енергетска ефикасност у зградарству“, у трајању од 3 године (180 ЕСПБ).

 

Студије на студијском програму Геодезија и геоинформатика

Студије геодезије на Департману за грађевинарство и геодезију Факултета техничких наука у Новом Саду подељене су на три степена. Наставни план је конципиран тако да прати савремене тенденције у области геодезије и геоинформатике, па су уграђени основни принципи и оквири сходно европском образовном простору.

Спектар могућег ангажовања будућих дипломираних инжењера геодезије је широк и постоји велика потражња овог профила на тржишту рада.

Циљеви академских студија на студијском модулу Геодезије и геоинформатике обухватају: стицање компетенција из шире области геодезије и геоинформатике са нагласком на уже стручне области геодетског премера, инжењерске геодезије са деформационом анализом, фотограметрије са даљинском детекцијом и картографијом, GNSS технологија, геоинформатике, геоинформационих система, интегрисаним системима премера, катастра и инфраструктуре геопросторних података; постизање високих стручних квалификација за обављање делатности традиционалне геодезије са просторним прикупљањем података савременим технологијама и сензорима; стицање основних и примењених знања из области база података и геопросторних база података; одржавање и освежавање картографског материјала, као и обраде и интерпретације података у циљу израде геодетских подлога за различите намене.

 

ОСНОВНЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ, за стицање звања дипломирани инжењер геодезије, трају 4 године (240 ЕСПБ).

 

МАСТЕР АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ, за стицање звања мастер инжењер геодезије, трају једну годину (60 ЕСПБ).

 

ДОКТОРСКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ, за стицање звања доктор техничких наука геодезије (180 ЕСПБ), трају 3 године, и студенти се сходно својим афинитетима, опредељују за изборне предмете.

 

Студије на студијском програму Управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара

Циљ интердисциплинарног студијског програма је постизање компетенција и академских сазнања и вештина из области управљања ризиком од катастрофалних догађаја и пожара. То, између осталог, укључује и развој креативних инжењерских способности за разматрање проблема, способност критичког и аналитичког мишљења, развијање особина за тимски рад, кооперативност и комуникативност, овладавање специфичним практичним вештинама потребним за оптималан професионални рад. Такпође, циљ студијског програма је образовање стручњака који поседују довољно потребног знања из основних научних дисциплина (математика, физика, хемија, механика, термодинамика), ради стварања јасне слике о процесима који се одвијају у природи, животној средини и индустријским системима, као и знања и вештина из класичних инжењерских дисциплина машинства, енергетике, грађевинарства, архитектуре, процесних система, програмирања и примењених стручних научних дисциплина из менаџмента, управљања људским ресурсима, опасним материјама, израде пројеката и прорачуна, процене, управљања и смањења хазарда и ризика у условима катастрофалних догађаја и избијања пожара. Један од посебних циљева је развијање нивоа знања и свести код студената о потреби за перманентним образовањем (Long Life Learning - LLL), а посебно одрживог развоја и заштите животне средине. Циљ студијског програма је такође образовање стручњака за тимски рад, као и развој способности и вештина за комуникацију са јавношћу и представљање резултата стручној и широј јавности.

 

ОСНОВНЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ, за стицање звања дипломирани инжењер заштите од катастрофалних догађаја и пожара, трају 4 године (240 ЕСПБ).

 

МАСТЕР АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ, за стицање звања мастер инжењер – управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара, трају једну годину (60 ЕСПБ).

 

ДОКТОРСКЕ АКАДЕМСКЕ СТУДИЈЕ, за стицање звања доктор наука – управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара (180 ЕСПБ), трају 3 године, и студенти се сходно својим афинитетима, опредељују за изборне предмете.

Одговорна лица

Директор департмана

Андрија Рашета

Секретар департмана

Радмила Медић

Реч руководиоца

,,Област грађевинарства је несумњиво један од основних генератора укупног привредног развоја. Наиме, развој инфраструктуре (путева, тунела, мостова, хидротехничких објеката, система за наводњавање, система за пречишћавање, система за одбрану од поплава итд.), изградња привредних, стамбених, спортских и других објеката, одржавање и санација постојећих објеката, као и производња нових и унапређење постојећег асортимана грађевинских материјала, омогућавају развој осталих привредних грана и истовремено отварају могућности за запошљавање великог броја младих људи.

Департман за грађевинарство и геодезију данас има своју зграду, модерне лабораторије, стручни кадар, који образује инжењере за три различите техничке струке и представља чврст ослонац широј научној заједници и привреди Републике Србије.

За успехе Департмана за грађевинарство и геодезију посебну заслугу имају наши студенти, који су остварили и остварују изузетне резултате на многим студентским такмичењима, али и примењују стечена академска знања у инжењерској пракси након завршетка основних и мастер студија. Са поносом истичемо да су наши студенти препознати као квалитетни и перспективни инжењери и да су високо цењени у пројектним организацијама и на градилиштима широм света. Оно што нама, као наставницима, представља велику сатисфакцију за труд уложен у образовање нових стручњака, је чињеница да са нашим студентима остајемо у контакту и након завршених студија и да настављамо сарадњу током њихове инжењерске каријере.  Такође, посебно нас радује самоиницијатива наших студената, који самостално организују међународне конференције са жељом да са студентима из земље и иностранства размене и прошире стечена знања.

Драги будући студенти, када бирате свој образовни пут, важно је да се одлучите за област која не само да вам пружа перспективу, већ и могућност да директно утичете на развој друштва. Област грађевинарства је управо то – један од кључних покретача привредног и инфраструктурног развоја. Наш Департман за грађевинарство и геодезију пружа вам прилику да изградите своју каријеру и постате део глобалне заједнице инжењера која гради будућност.“

Матични студијски програми

Основне академске студије

Запослени
Ванредни професор
Научни сарадник
Научни сарадник
Истраживач сарадник