Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Reologija betonskih konstrukcija (17.GD015)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za građevinarstvo i geodeziju
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Konstrukcije u građevinarstvu
ESPB 10

Sticanje vrhunskih teorijskih i praktičnih znanja za precizniju predikciju ponašanja betonskih elemenata i konstrukcija primenom odgovarajućih reoloških modela, sa ciljem dostizanja optimalnih rezultata pri njihovom projektovanju, izvođenju i održavanju. Osposobljavanje studenata za analizu i projektovanje betonskih elemenata i konstrukcija uz uzimanje u obzir reoloških karakteristika betona prema savremenim principima.

Studenti poseduju vrhunska teorijska i praktična znanja za precizniju predikciju ponašanja betonskih elemenata i konstrukcija primenom odgovarajućih reoloških modela. Sposobni su za rešavanje problema različitih nivoa složenosti kako samostalno, tako i u komunikaciji i interakciji sa drugima, uz inovativan pristup i primenu modernih i samostalno razvijenih softverskih alata. Preduzimljivi su i mogu predlagati i voditi interdisciplinarne i multidisciplinarne projekte različite složenosti poštujući etičke standarde svoje profesije. Sposobni su da samostalno pokrenu saradnju na nacionalnom i internacionalnom nivou.

Reologija svežeg betona i uticaj pojedinih komponenti na skupljanje i tečenje. Zakoni deformisanja idealizovanih tela (Hukov, Njutnov, Sen-Venanov, Maksvelov, Kelvinov, Bingamov) i njihove kombinacije pri izboru odgovarajućeg reološkog modela. Osnove viskoelastičnosti i njeno prilagođavanje armiranobetonskim i prednapregnutim elementima i konstrukcijama. Teorija starenja betona. Veze napon-dilatacija i primena postupnih metoda za analizu dugotrajnih procesa u betonskim elementima i konstrukcijama. Reološko-dinamička analogija.

Predavanja, konsultacije. Teorijski i praktični delovi gradiva se izlažu na predavanjima kroz prezentacije pojedinih tematskih jedinica, praćeni odgovarajućim primerima iz inženjerske prakse radi lakšeg sagledavanja i razumevanja. Tokom kursa studenti se upućuju na savremenu literaturu. Na osnovu njihovog interesovanja dodeljuju im se teme za seminarske radove. Seminarski radovi se pišu kroz samostalan studijski istraživački rad. Korišćenjem literature studenti proširuju znanja iz izabranog naučnog područja, razvijaju sposobnost da sagledaju svoje mesto i ulogu u izabranom području, i sagledavaju potrebu za timskim radom i saradnjom sa drugim strukama.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Bažant, Z. P., Jirásek, M. Creep and Hygrothermal Effects in Concrete Structures 2018 Springer Engleski
Jirásek, M., Bažant, Z. P. Inelastic Analysis of Structures 2002 John Wiley & Sons, Ltd. Engleski
Multiple Authors Science and Technology of Concrete Admixtures 2015 Elsevier, Woodhead Publishing Limited Engleski
Multiple Authors Understanding the Rheology of Concrete 2012 Elsevier, Woodhead Publishing Limited Engleski
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Predmetni projekat
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na predavanjima
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
0.00
Predavanja
Predavanja
Predavanja
Studijski istraživački rad
Studijski istraživački rad
Studijski istraživački rad