Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Grafičko okruženje (17.F409)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za grafičko inženjerstvo i dizajn
Osnovne informacije:
 
Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Grafičko inženjerstvo
Multidisciplinarna Da
ESPB 5
Cilj:

Sticanje znanja, kompetencija i akademskih veština studenata o kontaminaciji i otpadnim tokovima u grafičkoj industriji. Osposobljavanje studenata za izbor adekvatnih tehnika za konverziju otpadnih tokova grafičke industrije u ekološki prihvatljive oblike za odlaganje u radno i životno okruženje. Razvoj kreativnih sposobnosti i ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama u domenu upravljanja otpadnim tokovima u grafičkoj industriji. Podizanje nivoa svesti studenata o uticaju polaznih sirovina, faza procesa štampe i gotovih proizvoda grafičke industrije na radnu i životnu sredinu, ali i o neophodnosti supstitucije, smanjivanja ili eliminacije navedenih uticaja i otpada.

Ishod:

Osposobljenost studenata za rešavanje konkretnih problema vezanih za kontaminaciju i otpadne tokove u grafičkoj industriji. Ovladavanje metodama, postupcima i procesim upravljanja zagađenjem i generisanim otpadom u grafičkoj industriji uz primenu naučnih metoda. Sposobnost kritičkog i samokritičkog mišljenja i pristupa u domenu upravljanja zagađenjem i otpadom u grafičkoj industriji. Implementacija stečenih teorijskih i praktičnih znanja studenta u budućem samostalnom profesionalnom radu za analizu i rešavanje postojećih i novih inženjerskih problema u praksi vezanih za zagađenja i upravljanja generisanim otpadnim tokovima u grafičkom okruženju.

Sadržaj:

Teorijska nastava obuhvata: Definisanje osnovnih ekoloških pojmova i oznaka; Definisanje izvora zagađenja vazduha, tečnih otpadnih tokova i čvrstog otpada u svim proizvodnim fazama grafičke industrije; Analizu karakteristika i ponašanja zagađujućih materija u grafičkoj industriji; Zagađenje vazduha obuhvata: karakterizaciju i detekciju aeropolutanta i klasifikaciju tehnika prečišćavanja unutrašnjeg vazduha u grafičkoj industriji; Zagađenje voda obuhvata: fizičko-hemijske karakterizacije zagađujućih materija otpadnih voda i tehnike prečišćavanja otpadnih voda grafičke industrije; Čvrst otpad obuhvata: klasifikaciju, odlaganje i upravljanje čvrstim otpadom u grafičkoj industriji; Ambalaža obuhvata: definisanje izvora generisanja ambalaže, održivi razvoj i životni ciklus ambalaže u grafičkoj industriji; Buka obuhvata: analizu izvora buke i detekciju nivoa buke u grafičkoj industriji. Praktična nastava obuhvata: Primenu fizičko-hemijskih i instrumentalnih metoda u detekciji i kvantifikaciji zagađujućih materija u otpadnim tokovima grafičke industrije; Procenu efikasnosti primenjenih metoda u uklanjanju zagađujućih materija iz otpadnih tokova grafičke industrije.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi savremenim didaktičkim sredstvima i metodama, interaktivno u vidu predavanja i laboratorijskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teorijsko gradivo uz prezentacije propraćene karakterističnim audio i video primerima radi lakšeg razumevanja predmetne materije. Na laboratorijskim vežbama se praktično primenjuju i realizuju stečena teorijska znanja. Studenti aktivno, samostalno i uz nadzor učestvuju u pripremi i sprovođenju eksperimenata na raspoloživoj laboratorijskoj opremi. Pored predavanja i laboratorijskih vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Dalmacija, B. Granične vrednosti emisije za vode 2011 Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad Srpski jezik
Eldred, N.R. Chemistry for the Graphic Arts 2001 GATFPress, Pittsburgh Engleski
Anđelković, B., Krstić, I. Tehnološki procesi i životna sredina 2002 Fakultet zaštite na radu, Niš Srpski jezik
Lazić, V., Novaković, D. Ambalaža i životna sredina 2010 Tehnološki fakultet, Novi Sad Srpski jezik
Praščević, M., Cvetković, D. Buka u životnoj sredini 2005 Fakultet zaštite na radu, Niš Srpski jezik
Kiurski, J., Adamović, S.. Grafičko okruženje 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kiurski, J. Registar polutanata grafičke industrije Novog Sada 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Odbranjene laboratorijske vežbe Da Da 20.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Prisustvo na laboratorijskim vežbama Da Da 5.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 40.00
Usmeni deo ispita Ne Da 30.00
Izvođači nastave:
Laboratorijske vežbe
Predavanja
Predavanja
Laboratorijske vežbe
Predavanja