Fakultet tehničkih nauka

Katedra za grafičko inženjerstvo i dizajn

O katedri

Studijski program grafičkog inženjerstva i dizajna, osnovan 1999. godine, predstavlja jedan od najmlađih studijskih programa unutar Fakulteta tehničkih nauka a danas obuhvata širok spektar interdisciplinarnih studijskih kurseva koji povezuju grafičko inženjerstvo i dizajn sa naukama poput računarskih, mašinskih, hemijskih, elektrotehničkih, menadžmentom i oblastima iz umetnosti. Studijski program je u potpunosti usklađen sa Bolonjskom deklaracijom i podeljen je u tri nivoa: osnovne akademske studije u trajanju od 4 godine (8 semestara) sa 240 ESPB bodova, master akademske studije u trajanju od 1 godine (2 semestra) sa 60 ESPB bodova i doktorske studije trajanja 3 godine (6 semestara) sa 180 ESPB bodova.

U moderno opremljenoj laboratoriji stvoreno je stimulativno okruženje za učenje, istraživanje, inovacije i napredak studenata i nastavnog kadra. Zahvaljujući podršci uprave fakulteta, katedra je ponosna na postojanje tri savremeno opremljene računarske učionice. Partneri iz poslovnog sektora dodatno doprinose kvalitetu nastavnih i istraživačkih aktivnosti.

Na katedri se aktivno neguje saradnja u nastavnom i naučnom polju sa brojnim univerzitetima u regionu i Evropi, sa posebnim akcentom na fakultete grafičke struke iz Bugarske, Bosne i Hercegovine, Češke Republike, Slovačke, Hrvatske, Mađarske, Slovenije, Crne Gore, Poljske, Rusije, Turske, Grčke, Rumunije, Albanije, Litvanije, Nemačke, Španije, Francuske i Velsa. Članstvo u međunarodnim udruženjima dodatno svedoči o posvećenosti globalnoj akademskoj zajednici.

Organizacija internacionalnog simpozijuma, svake druge godine od 2002. godine predstavlja kontinuiran napor da se okupi globalna zajednica stručnjaka iz oblasti grafičkog inženjerstva i dizajna. Rad na unapređenju časopisa JGED (Journal of Graphic Engineering and Design) od 2010. godine dodatno je podigao prepoznatljivost i u svetu nauke. Saradnja kroz COST, Erasmus i CEEPUS projekte, kao i sa organizacijom PrintPromotion iz Nemačke, omogućava pristup vodećim svetskim centrima u oblasti grafičke struke. Ovi projekti ne samo da unapređuju ekspertizu zaposlenih na katedri, već i pružaju priliku za razmenu znanja i iskustava na globalnom nivou.

Katedra se ponosi izuzetnim mladim kadrom koji je prošao kroz sve nivoe obrazovanja na Fakultetu tehničkih nauka, kao i talentovanim pojedincima iz oblasti umetnosti. Filozofija katedre je pružiti najbolje studentima, podstičući njihov posvećen rad i neprekidan profesionalni razvoj u oblasti grafičke struke.

Konstantno se unapređuje kvalitet obrazovanja i saradnja sa studentima. Studije grafičkog inženjerstva i dizajna su među vodećim izborima studenata, što omogućava rad sa kvalitetnim i predanim studentima. Ulažu se veliki napori kako bi se omogućile studentima posete fakultetima i kompanijama iz grafičke struke, uključujući tradicionalnu posetu DRUPA sajmu u Diseldorfu.

Inženjeri grafičkog inženjerstva i dizajna stiču obimna i visokokvalitetna znanja tokom studija, što im omogućava da se lako integrišu u radne procese, kako u grafičkoj industriji, tako i u drugim sektorima, uključujući i IT sektor. Taj uspeh podstiče na kontinuirano usavršavanje i pružanje savremenih znanja kroz sva tri ciklusa studija, koristeći seminare i obuke kao sredstva implementacije.

Odgovorna lica

Šef katedre

Dedijer Sandra

Sekretar katedre

Petrović Saša

Reč rukovodioca

Dragi studenti, đaci i kolege,

od samog početaka, kao deo Fakulteta tehničkih nauka koji je prepoznat po akademskoj izvrsnosti, visoko kvalitetnom obrazovanju, naučnim dostignućima i inovacijama, i naša težnja je bila usmerena ka sprovođenju vrhunskih istraživanja, kvalitetnom obrazovanju i interdisciplinarnoj saradnji. Na tom putu smo imali veliku podršku departmana, fakulteta i univerziteta te danas naša zajednica okuplja kreativne studente i posvećene profesore, gde zajednički radimo na stvaranju okruženja koje podstiče rast i razvoj.

Kroz naš interdisciplinarni studijski program na osnovnim, master i doktorskim studijama, bavimo se raznim temama koje povezuju grafičko inženjerstvo i dizajn sa naukom i umetnošću. Naše moderne laboratorije i opremljene učionice pružaju inspirativan prostor za učenje i inovacije. Ponosni smo na naše saradnje sa univerzitetima iz regiona i Evrope, kao i na članstvo u međunarodnim udruženjima, naš časopis JGED i učešće u brojnim naučnim projektima.

Naš cilj je da vam omogućimo da razvijete svoje veštine i kreativnost, pružajući vam potrebne alate da ostvarite svoj puni potencijal u svetu koji se stalno menja. Bilo da ste trenutni ili budući student, član naše alumni zajednice, član fakulteta ili jednostavno ste zainteresovani za grafičko inženjerstvo i dizajn, ovde ćete pronaći mnoštvo prilika za učenje i rast.

Hvala vam što ste deo naše zajednice. Radujemo se što ćemo zajedno nastaviti da negujemo i razvijamo kreativnost, znanje i iskustvo.

Srdačno,

Matični studijski programi