Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Projektovanje grafičkih proizvoda (17.F211I1)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za grafičko inženjerstvo i dizajn
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Grafičko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Osnovni cilj ovog predmeta je osposobljavanje studenata za učestvovanje u procesu razvoja grafičkih proizvoda. Cilj je sticanje veština za komunikaciju među učesnicima procesa razvoja grafičkog proizvoda, kroz sticanje znanja o primeni tehnika i procedura nacrtne geometrije i tehničkog crtanja u procesu projektovanja grafičkog proizvoda. Ovladavanje tehnikama pripreme dokumentacije za izradu grafičkog proizvoda primenom savremenih softverskih alata i procedura. Osposobljavanje studenata za samostalno projektovanje grafičkih proizvoda prema predlogu dizajna.

Ishod:

Nakon uspešno završenog kursa student je u osposobljeni za uključivanje u proces razvoja grafičkog proizvoda. Osposobljen je da primenom adekvatnih tehnika nacrtne geometrije i tehničkog crtanja samostalno predstavi ideje, izradi adekvatnu tehničku dokumentaciju neophodnu za uspešnu komunikaciju u okviru procesa razvoja grafičkog proizvoda. Teorijska znanja i praktične veštine stečene u okviru ovog predmeta se koriste u profesionalnom angažmanu prilikom projektovanja grafičkih proizvoda i kao podloga za dalje obrazovanje u oblasti.

Sadržaj:

Kursom su obuhvaćene tehnike crtanja i inženjerske komunikacije primenjive u razvoju grafičkih proizvoda. Osnove nacrtne geometrije se obrađuju kroz teme centralnog i paralelnog projiciranja. Centralno projiciranje obuhvata pregled tehnika predstavljanja prostora kroz istoriju. Posebna pažnja posvećena je tehnikama crtanja linearne (geometrijske) perspektive. Frontalna perspektiva, perspektiva ugla i kosa perspektiva kao i konstruisanje slike kompleksnih oblika u perspektivi se obrađuju kroz praktične primere i vežbanje. Paralelno projiciranje: aksonometrijski i ortogonalni prikaz tela se obrađuje teorijski i kroz vežbanja. Pravila tehničkog crtanja, specifičnosti dokumentacije i standardi za izradu dokumentacije u grafičkoj proizvodnji se obrađuju teorijski i kroz vežbanje. Teorijske osnove primene računara u projektovanju grafičkih proizvoda i njihovoj proizvodnji CAD, CAM, CAP, …PLM, izrada vizualizacije realnih prikaza modela za prezentacija projektnog rešenja kroz statične slike, video materijale i interaktivne modele se obrađuje teorijski, a osnove CAD modelovanja kroz praktično vežbanje.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja i računarskih vežbi. U okviru predavanja se izlaže teoretski deo gradiva propraćen primerima radi lakšeg razumevanja predmetne materije. Predavanja su praćena prezentacijom koja sadrži: tekst, slike, animacije i video materijale. Na većem delu predavanja je predviđeno aktivno učešće studenata. Računarske vežbe su organizovane na način da izgrade veštine neophodne za uspešno projektovanje grafičkih proizvoda. Priručnik za vežbe je propraćen animacijama i video materijalom postupka rešavanja zadataka. Znanja stečena na predavanjima se uvežbavaju kroz samostalno rešavanje zadataka u asistenciju izvođača nastave ukoliko je neophodna. Prvi deo vežbi tehnike crtanja ručnom metodama, a drugi praktičnu primenu znanja pri modelovanju i izradi tehničke dokumentacije računarom. Predviđena je samostalna izrada grafičkog rada uz redovno održavanje konsultacija i mentorski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kovač, B. Tehničko crtanje : inženjerske komunikacije 1970 Školska knjiga, Zagreb Srpski jezik
Koludrović, Ć. Tehničko crtanje u slici s osnovnim vježbama 1985 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Kipphan, H. Handbook of Print Media : Technologies and Production Methods 2001 Springer-Verlag, Heidelberg Engleski
Vladić, G. Projektovanje grafičkih proizvoda, skripta 2018 Novi Sad: FTN, Grafičko inženjerstvo i dizajn Srpski jezik
Gligorić, R. Milojević, Z. Tehničko crtanje : inženjerske komunikacije 2004 Poljoprivredni fakultet, Novi Sad Srpski jezik
Dovniković, L. Tehničko crtanje 1990 Institut za mehaniku i mašinske konstrukcije, Novi Sad Srpski jezik
Divac, A. Tehničko crtanje JUS ISO 9000 2000 Viša tehnološka škola za nemetale. Aranđelovac Srpski jezik
Pantelić, T. Tehničko crtanje 1972 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Odbranjene računarske vežbe Da Da 30.00
Teorijski deo ispita Ne Da 20.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Prisustvo na računarskim vežbama Da Da 5.00
Grafički rad Da Da 10.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 30.00
Izvođači nastave:
Računarske vežbe
Predavanja
Računarske vežbe
Računarske vežbe