Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Metode za snimanje i analizu kretanja (22.EAI056)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Mehatronika, robotika i automatizacija i integrisani sistemi
Multidisciplinarna Da
ESPB 6
Cilj:

Cilj ovog kursa je da studente upozna sa sistemima za snimanje pokreta i njihovom daljom analizom i upotrebom. Cilj je da studenti steknu napredna znanja vezana za snimanje pokreta krutih i elastičnih tela kao i složenih ljudskih pokreta, uključujući izraz lica i analizu, naknadnu obradu i optimizaciju zabeleženog pokreta.

Ishod:

Osposobljavanje za samostalan rad sa sistemom za snimanje kretanja firme Vikon. Upoznavanje sa opremom i načinom sprovođenja postupka snimanja. Familijarizovanje sa postojećim modelima za snimanje i učenje postupka za kreiranje novih modela koji se pridružuju objektu/subjektu koji se snima. Osposobljavanje za rad sa sistemom za snimanje pogleda sa naočarima firme Pupil Labs. Upoznavanje sa naprednim algoritmima za postprocesiranje i priprema za dalju primenu snimljenog kretanja. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni istraživački rad u oblasti vezanoj za predmet. Samostalni istraživački rad obuhvata upoznavanje sa aktuelnom naučnom literaturom vezanom za oblast snimanja i analize kretanja čoveka i realizaciju aplikacija baziranih na snimljenim pokretima.

Sadržaj:

1. Osnovni pojmovi i definicije iz oblasti snimanja kretanja. 2. Modelovanje kompleksnih razgranatih sistema krutih tela. 3. Redundatni sistemi i oprimizacija kretanja. 4. Snimanje i sinteza kretanja objekata u dinamičkoj nestruktuiranoj sceni. 5. Snimanje i sinteza različitih tipova ljutskih pokreta. 6. Snimanje i sinteza facijalnih ekspresija. 7. Postprocesiranje i metode optimizacije snimljenih pokreta. 8. Primena u oblasti robotike, industrije zabave, medicine, sporta, umetnosti...

Metodologija izvođenja nastave:

Oblici izvođenja nastave su: predavanja, praktičan rad u laboratoriji za snimanje i analizu kretanja, izrada projekta, i konsultacije. Na predavanjima se izlažu sadržaji predmeta i stimuliše se aktivno učešće studenata. Praktični deo studenti savladavaju radom na računaru.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Zatsiorsky, Vladimir M. Kinematics of human motion 1998 Human Kinetics Engleski
Kitagawa, Midori, and Brian Windsor MoCap for artists: workflow and techniques for motion capture 2012 CRC Press Engleski
Tobon, Ricardo The Mocap Book: A Practical Guide to the Art of Motion Capture 2010 Foris Force Engleski
Huang, Thomas C., and Subhash C. Reddy Human face motion analysis 1992 Springer Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena