Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Savremene obrazovne tehnologije i standardi (17.E2525)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za primenjene računarske nauke i informatiku
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Upoznavanje studenata sa savremenim obrazovnim tehnologijama i standardima i osposobljavanje studenata za primenu savremenih tehnologija u obrazovanju.

Ishod:

Nakon uspešno završenog kursa student razume mogućnosti primene IKT u obrazovanju, ume da odabere i primeni tehnologije i standarde primerene obrazovnom okruženju i da koristi, administrira, prilagođava i razvija aplikacije za podršku obrazovnom procesu.

Sadržaj:

Savremene obrazovne tehnologije: Istorija obrazovnih tehnologija i pojam elektronski podržanog učenja; Savremene tehnologije i alati u obrazovanju; Tipovi savremenog obrazovanja. IKT infrastruktura savremenog obrazovanja: Hardverska infrastruktura; Softverska infrastruktura. Platforme elektronskog učenja (LMS). Inteligentni tutorski sistemi. Standardi elektronskog učenja: Standardi za predstavljanje nastavnih materijala; Standardi za predstavljanje nastavnog procesa. Otvoreno obrazovanje. Pedagoške implikacije primene savremenih tehnologija u obrazovanju. Strategije za izbor obrazovne tehnologije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Rad na projektu korišćenjem računara i drugih uređaja koji se mogu koristiti u obrazovne svrhe; Konsultacije. Ispit je usmeni. Ocena ispita se formira na osnovu uspeha sa projekta i usmenog ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Beverly Park Woolf Building Intelligent Interactive Tutors: Student-centered strategies for revolutionizing e-learning 2008 Morgan Kaufmann Engleski
France Belanger, Dianne H. Jordan Evaluation and Implementation of Distance Learning: Technologies, Tools and Techniques 2000 IGI Publishing Engleski
Timothy K. Shih, Jason C. Hung Future Directions in Distance Learning and Communication Technologies 2006 IGI Global Engleski
William Horton, Katherine Horton E-learning Tools and Technologies: A consumers guide for trainers, teachers, educators, and instructional designers 2003 Wiley Engleski
Marc Jeffrey Rosenberg E-Learning: Strategies for Delivering Knowledge in the Digital Age 2001 McGraw-Hill Engleski
Savić G., Segedinac, M. Softverska infrastruktura za upravljanje kurikulumom u elektronskoj nastavi 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Savić G., Segedinac M., Konjović Z. Modern Education Technologies and Systems 2014 University of Novi Sad Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena