Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz motora SUS (17.DM529)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Motorna vozila i motori SUS
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je objektivan, sistematski i kritički pristup naučnim metodama primenjenim u motorima sa unutrašnjim sagorevanjem.

Ishod:

Student dobija sposobnost eksperimentalnog i teorijskog istraživanja u oblasti naučnih disciplina implementiranih u oblast motora sa unutrašnjim sagorevanjem u cilju optimizacije komponenti i podsistema motora SUS i daljeg razvoja. Student treba da razvije samostalnost i sistematičnost u svim fazama istraživanja, uz sposobnost timskog rada i na internacionalnom nivou.

Sadržaj:

Student se opredeljuje za neku od oblasti u skladu sa istraživanjima usmerenim ka izradi doktorske disertacije: teorijski ciklusi, realni ciklusi, procesi u motorima, efikasnost motora, ekologičnost motora, sagorevanje u motorima, mehanizmi motora sa unutrašnjim sagorevanjem, sistemi u motorima SUS. Termodinamička analiza nekonvencionalnih i rotacionih motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Radni procesi motora sa pogonom na alternativna goriva. Kinematika i dinamika klipnog mehanizma. Radni procesi dvotaktnih i četvorotaktnih motora SUS. Simulacije u motorima SUS. Karakteristike motora SUS.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Baumgarten C. Mixture formation in internal combustion engine 2006 Springer Engleski
Pešić R., Petković S., Veinović S. Motorna vozila i motori – Oprema 2008 Mašinski fakultet, Kragujevac i Banja Luka Srpski jezik
Benson R.S. The Thermodynamik and Gasdynamik of Internal Combustion Engines 1982 Clarendon Press, Oxford Engleski
Heywood J.B., Sher E. The two-stroke Cycle Engine: Its Development, Operation and Design 1999 Taylor and Francis Engleski
Merker G., Schwarz C., Stiesch G., Otto F. Simulating Combustion 2006 Springer-Verlag Berlin, Heidelberg, Germany Engleski
John B. Heywood Internal Combustion Engine Fundamentals 1988 McGraw-Hill Book Company, New York. Engleski
Gruden D. Traffic and Environmemnt 2003 Springer Engleski
Basshuysen R. Ottomotor mit Direkteinspritzung-Verfahren, Systeme, Entwicklung, Potenzial 2007 Vieweg, Germany Nemački
Dorić, J. Teorija motora SUS 2015 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Taylor C.F. The Internal Combustion Engine in Theory and Practice Vol1: Thermodynamic, Fluid Flow, Performace 1985 Cambridge, The M.I.T. Press Engleski