Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz robotike u medicini (17.DBMI28)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Mehatronika, robotika i automatizacija i integrisani sistemi
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je da se, u skladu sa svojim prethodnim znanjem i interesovanjima, studenti upoznaju sa klasičnim i novim oblastima robotike u medicini i da se uvedu u istraživačku problematiku.

Ishod:

Ishod predmeta su znanja i sposobnost studenta da razumeju problematiku, posebno napredne oblasti, robotike u medicini i da se u uključe u istraživački rad iz ove oblasti.

Sadržaj:

U skladu sa interesovanjem studenta detaljnije će se obrađivati neke od sledećih tema: Opercija uz pomoć robota, Operacia uz pomoć računara, Teleoperacija, Haptika, Roboti u teleoperaciji, Roboti u rehabilitaciji, Robotika za automatizaciju i logističku podršku bolnicama, egzoskeleti, robotske proteze, briga o starima i ostalo.Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni studijski istraživački rad u oblasti neindustrijske robotike. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata i statističku obradu podataka, numeričke simulacije, pisanje rada iz uže naučno nastavne oblasti kojoj pripada tema doktorske disertacije.

Metodologija izvođenja nastave:

U zavisnosti od broja studenata nastava može biti klasična (predavanja, konsultacije) ili mentorska. Oblici nastave se prilagođavaju broju studenata i izabranim poglavljima. Studijski istraživački rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Schweikard, Achim, and Floris Ernst Medical robotics 2015 Heidelberg: Springer Engleski
Bruno Siciliano, Oussama Khatib Springer Handbook of Robotics 2008 Springer Engleski
Mihelj, Matjaž, and Janez Podobnik Haptics for virtual reality and teleoperation. Vol. 67 2012 Springer Science & Business Media Engleski
Rosen, Jacob, Blake Hannaford, and Richard M. Satava Surgical robotics: systems applications and visions 211 Springer Science & Business Media Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena