Отворен конкурс за Сакура стипендију JTI и Амбасаде Јапана

03.11.2016. - 14:15

Од 1. новембра до 1. децембра 2016. године отворен је конкурс за Сакура стипендију који расписују Japan Tobacco International (JTI) и Амбасада Јапана већ шесту годину заредом.

У наредних месец дана, пријаву могу да поднесу студенти и истраживачи заинтересовани за теме у вези са Јапаном, богатим културним наслеђем те земље, филозофијом, економијом и другим друштвеним и политичким темама. Конкурс је отворен за студенте основних и постдипломских студија са свих акредитованих академских универзитета у Србији, као и за истраживаче који нису у сталном радном односу.

Пријаву је могуће поднети путем формулара на сајту у оквиру ког кандидати треба да образложе истраживачку идеју за рад из области у вези са Јапаном – било да су то права, политичке науке, економија, филозофија, култура и уметност, јапански језик и књижевности или јапанска пословна филозофија Каизен.

Резултати конкурса су током протеклих година показали да међу студентима у Србији влада велико интересовање за Јапан. Само неке од тема награђених радова биле су јапанска информатичка индустрија, архитектура, кинематографија и еколошка свест, као и примена Каизен менаџмента у Јапану и у Србији.

Сакура стипендија добила је име по јапанском дрвету трешње које је познато као симбол среће и просперитета. JTI и Амбасада Јапана верују да ће управо талентовани истраживачи и студенти, као што су добитници Сакура стипендије, донети просперитет Србији и допринети промовисању бољег разумевања између два народа.