Први радни састанак Пројекта H2020 Insurance

01.03.2018. - 12:38

Истраживачки тим са Факултета техничких наука, Универзитета у Новом Саду, организује први Радни састанак намењеном корисницима заинтересованим за резултате Пројекта H2020_Insurance који ће се одржати у Свечаној сали Факултета техничких наука у Новом Саду, 5. марта 2018. године са почетком у 9 часова.

Факултет техничких наука учествује, као једини партнер из Србије, у реализацији међународног пројекта Oasis Innovation Hub for Catastrophe and Climate Extremes Risk Assessment (H2020_Insurance, Project Number: 730381).

Период трајања Пројекта је од маја 2017. до априла 2020. године. Координатор Пројекта је Институт за истраживање климатских промена из Потсдама, Немачка (више информација о Пројекту  можете наћи на сајту:  https://h2020insurance.oasishub.co/).

Како у свету влада све већа забринутост у вези са утицајем екстремних климатских догађаја како на људске животе, тако и на материјална средства и имовину, циљ Пројекта је да (ре)осигуравајућем сектору и друштву као целини пружи подршку у разумевању климатских ризика. У оквиру Пројекта се планира оптимизација софтвера за прорачун ризика, Oasis Loss Modelling Framework, који омогућава интеграцију вишеструких извора података (природни хазарди, рањивост, материјална штета, финансијски подаци) са циљем процене ризика потенцијалних губитака изазваних екстремним климатским догађајима у посматраном сектору. Пројекат такође тежи да успостави нов модел за процену ризика, побољша постојеће климатске моделе и технике за процену материјалне штете и губитака.

Реализација и резултати Пројекта ће Републици Србији пружити подршку у домену унапређења и превазилажења проблема везаних за климатске промене које резултирају великим поплавним таласима, сушама и значајним губицима и које, на нашем поднебљу, све учесталије изазивају значајне финансијске губитке. Већ у оквиру реализације Пројекта, систем ће бити имплементиран у оквиру Студије изводљивости инвестиције за пројектовање и изградњу Фабрике за третман отпадне воде града Новог Сада.
Учесници Радног састанка су реномирани стручњаци из области моделовања климатских промена, утицаја, ризика и изложености ектремним климатским догађајима, као и моделовања плувијалних поплава:

1. Potsdam Institute for Climate Impact Research, Потсдам, Немачка
2. GeoForschungsZentrum, Потсдам, Немачка
3. Technical University, Данска
4. Pannon Pro Innovations, Будимпешта, Мађарска

Корисници заинтересовани за резултате Пројекта најављени као учесници Радног састанка су:

1. Министарство заштите животне средине Републике Србије
2. Агенција за заштиту животне средине
3. Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине
4. Градска управа за заштиту животне средине, Нови Сад
5. Републички хидрометеоролошки завод
6. ЈВП Воде Војводине
7. ЈКП Водовод и канализација, Нови Сад

Координатор H2020_Insurance пројекта за Србију, др Маја Турк Секулић, ван. проф.

Програм рада можете погледати у прилогу: