Одржан први радни састанак у оквиру међународног пројекта H2020 Insurance


06.03.2018. - 08:09 

Први радни састанак у оквиру међународног пројекта H2020 Insurance - Oasis Innovation Hub for Catastrophe and Climate Extremes Risk Assessment одржан је 5. марта.2018. године на Факултету техничких наука уз присуство великог броја реномираних стручњака из области моделовања климатских промена, утицаја, ризика и изложености ектремним климатским догађајима из земље и иностранства.

Носилац пројекта је Институт за истраживање климатских промена из Потсдама, Немачка, а једини партнер из Србије је Факултет техничких наука. Реализација и резултати Пројекта ће Републици Србији пружити подршку у домену унапређења и превазилажења проблема везаних за климатске промене које резултирају великим поплавним таласима, сушама и значајним губицима и које, на нашем поднебљу, све учесталије изазивају значајне финансијске губитке.

На састанку се обратио проф. др Раде Дорословачки, декан Факултета техничких наука који је гостима пожелео добродошлицу на Факултет и изразио велико задовољство што ФТН учествује у овом значајном пројекту. Др Маја Турк Секулић, ван. проф., координатор H2020 Insurance пројекта за Србију, ванредни професор др Јелена Радонић и проф. др Дубравко Ћулибрк представили су 20 земаља учесница на пројекту, као и план активности за наредни период. Fred Hattermann са Института за истраживање климатских промена из Потсдама и руководилац овог пројекта представио је модел The Future Danube Model Suite.

Састанку су присуствовали врхунски стручњаци у овој области и представници инситуција из Немачке, Мађарске, Данске, ЈКП Водовода и канализација из Новог Сада, Републичког хидрометеоролошког завода, ЈВП Воде Војводине, Агенције за заштиту животне средине Републике Србије и Градске управе за заштиту животне средине.

У светлу све већег степена забринутости везаног за екстремне климатске појаве и консеквенце које оне имају на друштво и животну средину, фокус пројекта јесте операционализација система, названог Oasis Loss Modelling Framework, у циљу јачања опште друштвене отпорности на дате акцидентне догађаје.

Систем ће интегрисати различите климатске сервисе, базе података о статусу животног окружења и податке о могућим штетама и губицима, генеришући стандардизован модул процене ризика који предвиђа потенцијалне штете, региструје подручја са највећим степеном ризика и квантификује финансијске губитке кроз различито моделоване сценарије.

У оквиру пројекта, систем ће се тестирати кроз велики број реалних географских сценарија, примењених на различите типове крајњих корисника из домена осигуравајућих, комуналних и бизнис сектора.

На територији Републике Србије систем ће бити имплементиран у оквиру инвестиције опредељене за пројектовање и изградњу Фабрике за третман отпадне воде града Новог Сада, чију студију изводљивости је већ финансирала Европска унија кроз Западно Балкански инвестициони оквир инфраструктурних пројеката. На основу модела који буде генерисан у оквиру пројекта пружиће се техничо-технолошка подршка Постројењу уз помоћ анализе ризика и евентуалних адаптационих решења у случају прекомерних падавина, поплава и других акцидентних догађаја, што је од изузетног значаја са аспекта редукције степена ризика и минимизације финансијских губитака Постројења које представља  инвестицију од изузетног значаја са аспекта глобалног унапређења хигјенских услова града Новог Сада, реке Дунав и читавог нашег животног окружења.
 

Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.