ФТН на Међународном фестивалу науке и образовања

09.05.2019. - 13:40

Факултет техничких наука и ове године наступиће на Међународном фестивалу науке и образовања који ће се одржати 18. и 19. маја 2019. године у централном кампусу Универзитета у Новом Саду. У оквиру Фестивала ФТН ће за све заинтересоване средњошколце организовати и Дан отворених врата у суботу, 18. маја 2019.

Циљ манифестације је промоција науке, уз представљање савремених достигнућа и актуелних истраживања у свету и код нас. Разноврстан едукативан, интерактиван и занимљив програм фестивала обухватиће преко 60 радионица из техничко-технолошких, природно-математичких, друштвених, хуманистичких и медицинских наука и уметности, које су намењене широкој публици, различитих узраста и интересовања.

Факултет техничких наука ће се представити кроз седам радионица:
1. „Значај и улога ПТТ саобраћаја” – Департман за саобраћај
2. „Разоткривање илузија” – Департман за графичко инжењерство и дизајн
3. „Направи Android апликацију“ – Департман за рачунарство и аутоматику
4. „ДЕПТ-ова радионица енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије“ – Департман за енергетику и процесну технику
5. „Ипак се окреће“ – Департман за техничку механику
6. „Радионица позоришта сенки“ – Департман за архитектуру и урбанизам
7. „iDEAlab - Виртуелна реалност и Индустрија 4.0“ – iDEAlab

Радионица: „Значај и улога ПТТ саобраћаја”

Развој ПТТ система је уско повезан са развојем државе. Може се рећи да ПТТ системи представљају крвоток државе, омогућавајући реализацију своје мисије и визије, што се огледа у стварању друштва благостања. Посебно су од значаја јавни поштански оператори који на првом месту постављају јавни интерес омогућавајући сваком становнику да неограничено користи услуге, што се огледа пре свега у обезбеђивању универзалне поштанске услуге. Значај ПТТ тржишта огледа се у интензивном развоју конкуренције, како у домену поштанских тако и у домену телекомуникационих услуга. Потребе за комуникацијом и преносом пошиљака расту, тако да се може очекивати наставак позитивног тренда раста услуга које спадају у овај сектор.  Нараво, како се наведено тржиште буде развијало, биће све израженија потреба за високо-квалификованим кадровима у области ПТТ саобраћаја.

Радионица: „Разоткривање илузија”

Зашто објекти на слици мењају величину? Како да изабремо праве боје и направимо да се слика „креће“? Да ли вас ваше очи понекад варају? Посетите радионицу Департмана за графичко инжењерство и дизајн и помозите нам да разоткријемо оптичке илузије.

Визуелни опажај нашег окружења зависи не само од грађе визуелног система, већ и од начина процесирања информације, нашег поимања простора и претходних искустава. Неретко се дешава да услед свих поменутих фактора наша перцепција бива "искривљена", те да поједине објекте не видимо онаквим какви они заиста јесу. На радионици департмана за Графичко инжењерство и дизајн биће демонстиране визуелне илузије величине и кретања, као и механизми који стоје иза њих. Учесницима ће бити објашњено како на перцепцију објекта утичу околни елементи (њихова позиција, усмерење и величина), као и како се визуелне илузије могу поништити.

Радионица: „Направи Android апликацију“

"Радионица "Направи Android апликацију" ће заинтересованим учесницима демонстрирати како се праве Android апликације и омогућити им да уз нашу помоћ направе своју прву Android апликацију. Намењена је првенствено деци узраста до 9 до 12 година, али може бити занимљива и старијој деци која у школи нису имала додира са програмирањем. Циљ радионице је да кроз игру заинтересује децу за програмирање, тренутно једно од најтраженијих занимања на тржишту."

Радионица: „ДЕПТ-ова радионица енергетске ефикасности и обновљивих извора енергије“

Радионица је осмишељна да посетиоцима пружи прилику да се кроз различите едукативне и занимљиве експерименте упознају са значајем енергије и њеном рационалном употребом. Будући средњошколци, бруцоши али и сви други заинтересовани имаће могућности да активно учествују у експериментима и да кроз интерактивни приступ постану свеснији значаја енергетске ефикасности и примене обновљивих извора енергије.

Радионица: „iDEAlab - Виртуелна реалност и Индустрија 4.0“

iDEAlab је настао у оквиру међународног Tempus пројекта „Fostering students' entrepreneurship and open innovation in university-industry collaboration (iDEALab)“ који је координиран од стране Универзитета у Новом Саду. Радионица у iDEAlab-у приказаће могућности примене виртуелне реалности у пословима са индустријом као и најсавременија решења када је Индустрија 4.0 концепт у питању.

Радионица: „Ипак се окреће“ – Департман за техничку механику

Од давнина људи су посматрали и проучавали кретање небеских тела. Земља се креће око Сунца а Месец око Земље и заједно са Земљом око Сунца. Како се крећу остале планете? Која сила делује између њих? Да ли се можда ради о закривљеном простору? Посетите радионицу Департмана за техничку механику ФТН да демонстрирамо кретање планета. Такође, понесите омиљени аутић и "победите" гравитацију.

Радионица: „Радионица позоришта сенки“ – Департман за архитектуру и урбанизам

Учесници радионице ће имати могућност визуелног изражавања кроз позориште сенки, користећи графоскоп као извор светла, дводимензионалне луткице направљене од различитих материјала, цртежа на фолији и сопственог тела за причање приче.

Организатор Фестивала је Универзитет у Новом Саду, а генерални покровитељ Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност.

Радно време Фестивала је од 10 до 18 часова, а улаз је бесплатан.

Детаљније информације: www.scifest.uns.ac.rs.