Стручна екскурзија у хидроелектрани Ђердап 1

15.05.2019. - 16:02

Током маја 2019. године преко 70 студената, асистената и професора студијског програма Енергетика, електроника и телекомуникације, студијских модула Електроенергетика: Енергетска електроника и електричне машине и Електроенергетски системи, посетили су један од најважнијих електроенергетских објеката у Републици Србији - хидроелектрану Ђердап 1.

Хидроелектрана Ђердап 1, са укупном инсталисаном снагом од укупно 1200 MVA, највећа је хидроелектрана у Србији и има велики значај за стабилност целог електроенергетског система. Такође, Ђердап 1 је и највећа хидротехничка грађевина на Дунаву и представља заједнички пројекат наше земље и Румуније.
Оно што је чинило ову посету изузетно занимљивом је тренутна ревитализација генераторске јединице број пет. Студентима је био омогућен приступ свим деловима хидроелектране са посебним освртом на део електране који је тренутно у ревитализацији.

Ову стручну екскурзију предводио је проф. др Веран Васић са ФТН-а, а у име особља хидроелектране Ђердап 1 госте дочекао је наш бивши студент Милан Мишић који је са својим колегама предводио групе студената у току посете и одговарао на њихова бројна питања.

Није могуће приказати слику.