Стручна екскурзија у Немачкој и Словачкој

25.11.2019. - 21:33

Велики број професора и студената машинства учествовао је у седмодневној стручној посети индустријских производних погона глобалних компанија и светски познатих музеја у Немачкој и Словачкој.

По доласку у Штутгарт прве утиске на студенте је оставио индустријски комплекс Mercedes Benz у чијем саставу је обављена посета музеју. У изложбеном простору се налазило преко 160 возила груписаних према години производње и намени. Поред путничког програма изложена су и возила из теретног програма, као и возила специјалне намене. Велику пажњу студената је привукао симулатор вожње ауто трка. Остатак дана студенти су искористили за обилазак градских знаменитости.

Наставак екскурзије обележио је Семинар о могућностима и технолошким достигнућима на пољу CNC машина алатки који је одржан у фабрици STAMA у Шлирбаху. Студентима је у обиласку производног погона ове компаније домаћин био господин Иван Ловрек који им је омогућио јединствену прилику за размену мишљења на српском језику, што је изазвало велику заинтересованост студената. Након обиласка разматране су могућности сарадње, стручног усавршавања и остваривања праксе за наше студенте.

Следећа станица била је Минхен где су студенти посетили музеј BMW-а и Технички музеј. У близини BMW-овог музеја се налази и BMW Welt, модерни продајни салон где је већина студената искористила прилику за тест вожњу појединих модела. Највећа заинтересованост је владала за моделима аутомобила на електрични погон. У широкој понуди Техничког музеја студенте је највише заинтересовала поставка историјског развоја ископавања прераде и обраде метала као и развој авиотехнике.

Последњег дана екскурзије организована је посета фабрици Volkswagen у Братислави. У току обиласка акценат је стављен на погон пресераја који служи за производњу оплата аутомобила и пратећих елемената и погон заваривања где се оплате међусобно заварују формирајући каросерију аутомобила.

Екскурзија је реализована на иницијативу Савеза студената, уз подршку Департмана за производно машинство, Департмана за механизацију и констукционо машинство и Департмана за енергетику и процесну технику.

ФОТО: Департман за производно машинство

Није могуће приказати слику.