Na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu danas je, povodom obeležavanja Dana Fakulteta, održana svečana promocija master inženjera i specijalista, jedan od najznačajnijih događaja u akademskom životu.
Ovogodišnja promocija imala je poseban značaj i simboliku, jer je održana povodom dana kada Fakultet slavi 66 godina postojanja, znanja, istrajnosti i uspeha svih generacija koje su gradile ugled koji FTN danas ima.
Pored promocije master inženjera i specijalista, svečanost je obeležila i dodela nagrada iz Fonda „magistar Momčilo Momo Novković“, poznatijih kao „Momine nagrade“, koje zauzimaju posebno mesto u sistemu vrednosti Fakulteta.
Nagrade su ustanovljene 2012. godine u znak sećanja na asistenta Momčila Momu Novkovića, nekadašnjeg studenta i saradnika Fakulteta tehničkih nauka. Osnovne studije mašinstva upisao je školske 1986/87. godine i završio ih u najkraćem roku, sa izuzetnim uspehom, kao treći u generaciji od 450 studenata. Tokom studija isticao se ne samo akademskim rezultatima, već i snažnim angažovanjem u akademskoj zajednici — bio je član <eng>MENSA</eng>-e, student prodekan u dva mandata i član Saveta Fakulteta. Svoj akademski put nastavio je kroz magistarske i doktorske studije, ali je njegov izuzetan lični i naučni razvoj tragično prekinut 30. maja 2001. godine.
Iako je živeo svega 34 godine, iza sebe je ostavio delo koje traje. Upravo u znak sećanja na njegovo znanje, posvećenost i vrednosti koje je zastupao, Fakultet tehničkih nauka svake godine dodeljuje „Mominu nagradu“ u tri kategorije — za najboljeg nastavnika, najboljeg saradnika i najboljeg studenta.
Nagrade su ovogodišnjim dobitnicima uručili prof. dr Darko Stefanović, prodekan za nastavu i prof. dr Nebojša Ralević, direktor Departmana za opšte discipline u tehnici.
Momina nagrada za najboljeg nastavnika, za izuzetan pedagoški i naučni rad, kao i lični integritet, dodeljena je vanrednom profesoru Marku Jovanoviću sa Departmana za arhitekturu i urbanizam.
Momina nagrada za najboljeg saradnika, za posvećenost nastavi i naučnoistraživačkom radu, dodeljena je Marku Vukoviću sa Departmana za industrijsko inženjerstvo i menadžment.
Momina nagrada za najboljeg studenta, za izuzetne rezultate i angažovanje tokom studija, dodeljena je Eleni Eraković sa Departmana za grafičko inženjerstvo i dizajn.
Fakultet tehničkih nauka tradicionalno promoviše i najbolje master inženjere — studente koji su tokom studija ostvarili izuzetne rezultate, sa najvišim prosekom i u najkraćem roku.
Pored diploma i novčanih nagrada, najboljim studentima uručene su i prigodne knjige, kao podsećanje da je znanje trajna vrednost koja se neprestano gradi i u koju se stalno ulaže.
Najbolji studenti ove promocije su:
- Teodora Stanišić, studijski program Energetika, elektronika i telekomunikacije, prosek 10,00, dužina studiranja 4 godine i 11 meseci;
- Maja Opačić, studijski program Inženjerski menadžment, prosek 10,00, dužina studiranja 5 godina;
- Mihaela Vujadinović, studijski program Grafičko inženjerstvo i dizajn, prosek 10,00, dužina studiranja 6 godina.
Najbolji studenti po oblastima su:
- Marijana Cvijić, oblast mašinstva, studijski program Čiste energetske tehnologije;
- Nina Kuzminac, oblast računarstva i automatike, softverskog inženjerstva i informacionih tehnologija i informacionog inženjerstva, studijski program Računarstvo i automatika;
- Marija Nikolin, oblast saobraćaja, studijski program Saobraćaj i transport;
- Ana Lemić, oblast arhitekture, studijski program Arhitektura;
- Jovan Lukač, oblast inženjerstva zaštite životne sredine, zaštite na radu i upravljanja rizikom od katastrofalnih događaja i požara, studijski program Inženjerstvo zaštite životne sredine;
- Marko Mančev, oblast mehatronike i biomedicinskog inženjerstva, studijski program Mehatronika.
Čestitamo svim diplomcima.

