×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Безбедност производа и заштита корисника/потрошача (17.ZRMI2A)

Матичне организационе јединице предмета: Департман за производно машинство

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област
  • Метрологија, квалитет, еколошко инжењерски аспекти, алати и прибори
  • Инжењерство заштите животне средине
  • Процеси обраде скидањем материјала
ЕСПБ 4

Стицање основних знања из области безбедности производа и заштите корисника/потрошача.

Студенти ће по одслушаном предмету стећи знања о појму и значају безбедног производа и превентивним и систематским принципима реализације безбедног производа. Студенти ће бити обучени да препознају критичне тачке у процесу развоја, производње, паковања, складиштења, транспорта и продаје производа и да дефинишу све неопходне механизме за њихову контролу и примену корективних мера. Студенти ће стећи знања о директивама ЕУ које прописују одговорност свих учесника при реализацији производа, као о обавезама и одговорностима стејкхолдера током животног века производа на тржишту, надзора и коришћења производа.

Појам, класификације и одлике производа. Животни век производа. Фактори који утичу на дизајн производа. Улога дизајна у креирању безбедних производа. Универзални дизајн и безбедност производа. Одрживи десигн и безбедност производа. Заштита потрошача. Техничко законодавство ЕУ-Нови приступ и Глобални приступ. Инфраструктура квалитета и усаглашеност производа. ЦЕ означавање производа. Одговорност појединаца у спровођењу политике безбедности производа и заштите потрошача. Безбедност производа и процена ризика. Водич за корективне поступке, укључујући и повлачење производа. Актуелно стање техничког законодавства Србије.Доношење и примена техничких прописа.

Предавање, аудиторне и лабораторијске вежбе и консултације.Метод извођења наставе базиран је мултимедијалним предавањима и вежбама. На предавањима се дају оквири проблема и анализирају чињенице и теоријски прилази, а на вежбама се настава обавља у интерактивној форми и кроз практичан рад у оквиру лабораторијских вежби. Метод извођења наставе подразумева да се најмање четрдесет процената времена посвети активном учешћу студената, рад у лабораторији и посете производним и услужним организацијама.Поред овога предвиђена је израда семинарског рада у ваннаставном времену, при чему студенти решавају проблеме са којима се могу сусретати у пракси.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Поповић П., Жарковић В. Основи стандардизације и метрологије 2011 Универзитет Сингидунум, Београд Српски језик
European Commission Health and Consumer Protection Directorate General PRODUCT SAFETY IN EUROPE: A Guide to corrective action including recalls 2016 Product Safety Enforcement Forum of Europe, Union of Industrial and Employers Confederations of Europe, The Retail, Wholesale and International Trade Representation to the EU, European Consumers’ Organisation Енглески
Арсовски С. Безбедност прехрамбених производа и квалитет услуга:услов за остваривање конкурентности 2010 Машински факултет у Крагујевцу Српски језик
Поповић П. Акредитација и оцењивање усаглашености 2010 Универзитет Сингидунум, Београд Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Тест
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00
Предметна активност
Присуство на вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Семинарски рад
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
20.00
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Тест
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00

Предавања

Аудиторне вежбе