Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Bezbednost i zaštita na radu u poljoprivredi i šumarstvu (17.ZRI421)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje znanja o standardima, inženjerskim postupcima, rešenjima i opremi za bezbednost i zdravlje na radu u poljoprivredi i šumarstvu.

Ishod:

Znanja o inženjerskim postupcima, rešenjima i opremi za bezbednost i zdravlje na radu u poljoprivredi i šumarstvu.

Sadržaj:

Uvod u predmet, upoznavanje studenata sa načinom rada i obavezama. Osnovni principi zaštite na radu u poljoprivredi i šumarstvu. Nacionalni i međunarodni propisi koji se odnose na bezbednost i zdravlje na radu u poljoprivredi i šumarstvu. Nacionalni, regionalni i svetski standardi u oblasti zaštite na radu i zaštite zdravlja radnika u poljoprivredi i šumarstvu. Obaveze korisnika mašina i opreme. Obaveze proizvođača mašina i opreme, projektovanje, konstruisanje, pasivna i aktivna zaštita. Mere za očuvanje zdravlja pri radu u poljoprivredi i šumarstvu. Postpuci provere ostvarenja zaštite na radu u oblasti poljoprivrede i šumarstva. Priprema za seminarski rad. Poseta imanju i sagledavanje sprovedenih mera.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanje, auditorene vežbe i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva praćen odgovarajućim primerima iz prakse, radi lakšeg razumevanja i usvajanja gradiva. Na auditornim vežba se detaljnije obrađuje gradivo sa predavanja uz aktivnije učešće studenata.Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.Pismeni deo ispita se može polagati kroz formu dva kolokvijuma.Uslov za polaganje ispita je urađen seminarski rad sa usmenom odbranom.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Martinov M, Veselinov B. Predloške za nastavu i vežbe iz predmeta X Katedra za inž. biosistema Srpski jezik
Propis Propisi i standardi iz oblasti poljoprivrednih mašina X X Srpski jezik
Tešić M, Vitorović S, Bošković B, Zrnić C. Zaštita na radu u poljoprivredi 1995 NIP “Zaštita rada” d.d, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena