Fakultet tehničkih nauka

Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu

O departmanu

Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, od 1999. godine realizuje studijski program Inženjerstvo zaštite životne sredine, a od 2008. godine i studijski program Inženjerstvo zaštite na radu. Naši studijski programi kontinuirano se razvijaju, inoviraju i prilagođavaju se globalnim trendovima i potrebama privrede u oblasti zaštite životne sredine i zaštite na radu. Danas, ovi programi obuhvataju širok spektar interdisciplinarnih predmeta, pružajući studentima relevantno i konkurentno znanje za različite aspekte zaštite životne sredine i bezbednosti i zdravlja na radu, u skladu s evropskim standardima obrazovanja.

Oba studijska programa su dizajnirana tako da odgovore na najnovije globalne izazove i potrebe industrije, pripremajući naše studente da budu lideri u zaštiti životne sredine i zaštiti na radu. Programi su kreirani u skladu s Bolonjskom deklaracijom pružajući mogućnost obrazovanja na tri nivoa. Osnovne akademske studije traju 4 godine (8 semestara) i nose 240 ESPB bodova, pružajući temeljno znanje u oblasti zaštite životne sredine i zaštite na radu. Master akademske studije traju 1 godinu (2 semestra) i nose 60 ESPB bodova, fokusirajući se na napredne tehnike i strateško upravljanje u oblasti zaštite životne sredine i zaštite na radu. Doktorske akademske studije traju 3 godine (6 semestara) i nose 180 ESPB bodova, pružajući studentima mogućnost dubinskog istraživanja i sticanja ekspertize u specifičnim oblastima ovih disciplina.

Nastava na svim nivoima studija, pored teorijske obuhvata i praktičnu nastavu u savremenim laboratorijama koje su osnovane kako bi pružile značajnu podršku u sticanju praktičnih veština i primenljivog znanja našim studentima. U okviru Departmana postoje laboratorija za monitoring životne i radne sredine, laboratorija za inženjerstvo zaštite životne sredine i multifunkcionalna laboratorija za projektovanje u zaštiti životne sredine.

Okosnicu Departmana čini dinamičan tim mladih stručnjaka različitih disciplina koji doprinose bogatstvu i interdisciplinarnosti naših studijskih programa. Naši zaposleni kontinuirano razvijaju i unapređuju saradnju u nastavnom i naučnom polju s vodećim univerzitetima širom regiona, Evrope, Sjedinjenih američkih država i Južne Afrike, posebno ističući partnerstva s renomiranim institucijama u Austriji, Nemačkoj, Kini, Slovačkoj, Češkoj, Italiji, Španiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Ova međunarodna saradnja omogućava nam da našim studentima pružimo najnovija znanja i pristupe u zaštiti životne sredine i zaštiti na radu, pripremajući ih za uspešne karijere u globalnom okruženju.

Ponosno ističemo naše dugogodišnje saradnje na brojnim međunarodnim i nacionalnim projektima sa velikim brojem prestižnih partnerskih institucija. Kroz projekte aktivno stičemo nova, specifična i napredna znanja koja prenosimo na naše studente. Posvećenost u radu sa studentima oglada se i uključivanju studenata u ove projekte, pružajući im jedinstvenu priliku za praktično iskustvo i sticanje vrednih veština potrebnih za uspeh u globalnom akademskom i profesionalnom okruženju.

Kontinuirano unapređujemo kvalitet obrazovanja i sadržaja od koristi za studente, posebno kroz organizaciju poseta vodećim fakultetima i kompanijama u oblasti zaštite životne sredine i zaštite na radu. Naši studenti imaju priliku da posete renomirane događaje poput IFAT sajma u Minhenu, učestvuju u letnjim školama u Hajdelbergu i Ljubljani i da učestvuju u mnogobrojnim programima razmene sa evropskim univerzitetima gde imaju priliku da steknu nova iskustva i dodatne kompetencija.

Od svog osnivanja, Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu uspostavio je snažnu saradnju sa privredom, pružajući usluge transfera znanja, rešavanja kompleksnih problema i zajedničkog rada na inovacijama. Istovremeno, pažljivo pratimo potrebe privrednog sektora i kontinuirano unapređujemo naše studijske programe kako bismo našim studentima obezbedili vrhunsko obrazovanje prilagođeno aktuelnim zahtevima tržišta. Naši studenti su zaposleni u velikom broju renomiranih nacionalnih i stranih kompanija, što potvrđuje visoku vrednost stečenog znanja i praktičnih veština tokom studija.

Odgovorna lica

Direktor departmana

Stanisavljević Nemanja

Sekretar departmana

Milovanović Dušan

Reč rukovodioca

Poštovane koleginice, kolege, učenici, studenti isaradnici,

Dobrodošli na Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, jedan od najmlađih departmana Fakulteta tehničkih nauka. Intenzivan razvoj nastavnog i naučno - israživačkog potencijala u prethodnih 25 godina omogućio nam je da se rangiramo visoko u oblastima zaštite životne sredine i zaštite na radu, kako u obrazovnom polju, tako i u domenu naučno-istraživačkog rada i saradnje sa privredom.

Naš Departman realizuje nastavu na studijskim programima Inženjerstvo zaštite životne sredine i Inženjerstvo zaštite na radu na svim nivoima akademskih studija. Pored toga, u saradnji sa Departmanom za energetiku i procesnu tehniku realizujemo multidisciplinarni program Čiste energetske tehnologije, kao i zajednički studijski program Inženjerstvo zaštite na radu sa Fakultetom za mašinstvo i građevinarstvo u Kraljevu.

U aktivnostima Departmana učestvuje 37 zaposlenih i to 16 nastavnika, 6 asistenata, 4 naučna saradnika, 7 istraživača saradnika i pripravnika, 3 laboranta i 1 sekretar. Posedujemo značajne laboratorijske i materijalne resurse koji su podrška nastavnom procesu, naučno-istraživačkim aktivnostima kao i saradnji sa privredom.

Zaposleni na Departmanu za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu učestvuju u velikom broju naučno-istraživačkih i razvojnih projekata, imaju saradnju sa velikim brojem univerziteta i relevantnih institucija u zemlji i inostranstvu. 

Svedoci smo da su posledice intenzivnog industrijskog razvoja, demografskih promena, sve očiglednije i složenije, te da sve više prete da ugroze kvalitet života kojem težimo. S tim u vezi osnovni cilj Departmana je obrazovanje inženjera koji će uspešno odgovoriti na postojeće izazove, pružajući podršku održivom razvoju privrede, očuvanju prirodnih resursa i životne sredine, kao i unapređenju uslova radne sredine.

Za ostvarivanje ovakvih ciljeva potrebni su nam studenti spremni da se na različite načine suočavaju sa globalnim izazovima, naučno-istraživački radnici i institucije koje teže istim vrednostima, kao i privreda koja želi da se razvija na održiv način i u skladu sa principima poslovanja u razvijenim zemaljama.

Oblasti inženjerstva zaštite životne sredine i inženjerstva zaštite na radu nude raznovrsne mogućnosti za specijalizaciju i razvoj karijere, što budućim inženjerima daje mogućnost da se profilišu prema ličnim afinitetima, da iskažu svoje vrline i stvore sebi odgovarajuće radno okruženje.

Pozivamo zainteresovane kandidate za upis na studijske programe, kao i kolege iz akademske zajednice, predstavnike privrede i sve druge koji vide potencijal za saradnju, da se detaljno upoznaju sa našim studijskim programima, aktuelnim naučno-istraživačkim projektima, mogućnostima saradnje sa privredom i drugim aktivnostima koje sprovodimo na Departmanu.

Studijski program Inženjerstvo zaštite životne sredine

Studijski program Inženjerstvo zaštite na radu

Studijski program Čiste energetske tehnologije

Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zašite na radu

 

Srdačno,

Direktor departmana

Prof. dr Dejan Ubavin

Matični studijski programi

Osnovne akademske studije

Zaposleni