Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz nauke o zaštiti na radu (17.ZRD28A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je da se studenti doktorskih studija osposobe za samostalan naučno-istraživački rad u oblastima bezbednosti i zaštite na radu, metodama merenja i proučavanja rada, postupaka rada i sredstava rada.

Ishod:

Nakon odslušanog i položenog predmeta, studenti će steći potrebna znanja za sprovođenje unapređenja bezbednosti i zaštite na radu u procesima rada, od utvrđivanja i definisanja problema, preko prikupljanja podataka, analize i preduzimanja mera za unapređenje.

Sadržaj:

Uloga i značaj zaštite na radu u savremenim proizvodnim, procesnim i uslužnim sistemima. Istraživanje procesa rada, predmeta rada, radni sistem, učesnici u procesu rada, odnos procesa rada i čoveka. Struktura procesa rada, podela rada. Principi, metode, tehnike, postupci zaštite na radu. Metode za izdvajanje i prikazivanje podataka o procesima i operacijama. Istraživanje uticaja uslova radnog okruženja, osvetljenja, buke, mikroklimatskih uslova na bezbednost i zdravlje radnika. Pouzdanost sredstava za rad, Istraživanje psiho-socioloških uslova pri radu. Istraživanje uticaja na čoveka identifikovanih opasnosti i štetnosti na radnom mestu. Mikroklima i termalni komfor.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja:(Mentor sa studentom bira jedan ili više modula u zavisnosti od obima modula). Konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Izlaganje teoretskog dela propraćeno je odgovarajućim primerima koji doprinose razjašnjenju teoretskog dela gradiva. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Kroz studijski istraživački rad i proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu, student samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Imaj, M. Kaizen = (Ky zen) : ključ japanskog poslovnog uspeha  2008 Mono i Manjana, Beograd
Leber, M., Polajnar, A Študij dela za delo v praksi 2000 Fakulteta za strojništvo, Maribor Engleski
Ćosić, I., Miletić, Lj. Nauka o radu 1996 Viša poslovna škola, Novi Sad
Ćosić, I., Simenunović, N., Bojić, Ž. Studija rada 2015 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Imaj, M. Kaizen : Ključ japanskog poslovnog uspeha 2008 Mono i Manjana, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena