Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Operacioni menadžment u bezbednosti i zaštiti na radu (17.ZRD27A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Obrazovni cilj je da se studenti doktorskih studija uvedu u odabranu oblast operacionog menadžmenta u bezbednosti i zaštiti na radu, da se osposobe za samostalan istraživački rad i da nauče opšte postavke koje važe u odabranoj predmetnoj oblasti.

Ishod:

Ishod predmeta su znanja i sposobnost studenta za samostalan i timski naučni i istraživački rad u osnovnim područjima menadžmenta bezbednosti i zaštite na radu. Nakon odslušanog i položenog predmeta, studenti će steći potrebna znanja za sprovođenje unapređenja bezbednosti i zaštite na radu u procesima rada, od utvrđivanja i definisanja problema, preko prikupljanja podataka, analize i preduzimanja mera u cilju naučno-istraživačkog rada.

Sadržaj:

Operacioni menadžment, uloga i značaj. Oblikovanje proizvoda, oblikovanje procesa u materijalnoj proizvodnji i uslugama, analiza tokova u sistemu, Lean sistem i zaštita na radu. Uticaj sistema kvaliteta na unapređenje bezbednosti i zaštite na radu. Upravljanje projektima zaštite na radu, Predviđanje razvoja bezbednosti i zaštite na radu u budućnosti, studije slučaja.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja:(Mentor sa studentom bira jedan ili više modula u zavisnosti od obima modula). Konsultacije. Predavanja seizvode kombinovano. Izlaganje teoretskog dela propraćeno je odgovarajućim primerima koji doprinose razjašnjenju teoretskog dela gradiva. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Simeunović, N., Lalić, B. Operacioni menadžment 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Roger G. Schroeder Operations Management 2011 University of Minnesota Engleski
Lee J. Krajewski, Larry P. Ritzman, Manoj K. Malhotra Operations Management 2010 Ohio State University Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena