Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistemska regulativa u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu (17.ZRD235)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima regulativi u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština analize i primene zakonske regulative u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Postizanje sposobnosti za upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike sistemske regulative u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teorijskih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti sistemskog prilaza, kreirenja i primene regulative u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Razvoj kreativnog i nezavisnog rasuđivanja o problemima iz predmetne oblasti.

Sadržaj:

Globalna strategija u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Direktive EU u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Nacionalne strategije u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Nacionalna zakonodavstva u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Institucionalni okviri za sprovođenje i razvoj zakonodavnih okvira. Uticaj međunarodne organizacije rada na razvoj zakonodavstva.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jeremy Stranks The Health & Safety Handbook 2006 Kogan Page Limited, 120. Pentonville Road, London, Engleski
Simo Kosić, Vera Božić- Trefalt, Dragoslav Tomović Bezbednost i zdravlje na radu - direktive Evropske unije 2006 Agencija za bezbednost i zdravlje u radnoj i životnoj sredini Srpski jezik
Grupa autora Bezbednost i zdravlje na radu. Knj. 2 2009 Mašinski fakultet, Kragujevac Srpski jezik
Grupa autora Bezbednost i zdravlje na radu. Knj. 1 2009 Mašinski fakultet, Kragujevac Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena