×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Заштита од хемијских штетности, пожара и експлозија (17.ZR504A)

Матичне организационе јединице предмета: Департман за инжењерство заштите животне средине и заштите на раду

Основне информације:
 
Категорија Стручно-апликативни
Ужа научна област Инжењерство заштите животне средине
ЕСПБ 7

Унапређење постојећих и стицање нових знања о експлозивним, запаљивим и токсичним карактеристикама материја и хемијских једињења која се производе, користе или складиште у процесу рада и на тај начин могу проузроковати озбиљне последице по здравље запослених, повреде на раду, професионалне болести или угрозити животну средину.

Стичу се знања из основних модалитета којима се манифестују механичка, термичка и токсична дејства хемијских једињења. Познавање услова под којима се одређене супстанце експлозивно разлажу уз ослобађање пламена, значајне количине енергије или различитих продуката разградње. Теоријско и практично знање о правилном избору средства за гашење пожара у зависности од врсте гориве материје, не само са аспекта заштите од пожара, већ и са аспекта здравља и безбедности на раду, као и заштите животне средине. Познавање степена токсичности појединачних хемијских једињења и спровођење адекватних мера заштите на раду.

Теоријска настава: Директно дејство штетних материја (начини дејства токсичних материја, процена токсичности, отрови и степен отровности, опасност и класификација опасности од штетних материја). Индиректно дејство штетних материја (пожар и категорије пожара, процена опасности од хемијског пожара, опасност од пожара и експлозија). Транспорт опасних материја. Складиштење и паковање опасних материја. Рад са опасним и штетним материјама. Мере заштите на раду. Опасне отпадне материје. Практична настава (вежбе): На вежбама се кроз рачунске задатке и експерименталним путем илуструју теме обрађене на теоријској настави, што доприноси бољој визуализацији и разумевању проблематике обрађене на теоријској настави.

Настава на предмету се спроводи кроз предавања, рачунске и лабораторијске вежбе. Предавања се спроводе уз PowerPoint презентације, видео прилоге и анимације. Током семестра је обавезно присуство предавањима, као и рачунским и лабораторијским вежбама, што спада у део предиспитних обавеза. У оквиру предиспитних обавеза на предмету је и семинарски рад. Консултације у оквиру предмета су заједничке или индивидуалне. Након успешно реализованих предиспитних обавеза, студенти излазе на писмени, а потом на усмени испит.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Dennis P. Nolan Handbook of Fire and Explosion Protection Engineering Principles 2011 Gulf Professional Publishing, Elsevier Inc Енглески
Phillip Carson, Clive Mumford Hazardous Chemicals Handbook 2002 Linacre House, Jordan Hill, Oxford Енглески
Михајловић, Е., Млађан, Д., Јанковић, Ж. Процеси и средства за гашење пожара 2009 Факултет заштите на раду, Ниш Српски језик
Guan Heng Yeoh and Kwok Kit Yuen Computational Fluid Dynamics in Fire Engineering 2009 Butterworth-Heinemann Енглески
Арсенијевић, С. Органска хемија 2001 Партенон, Београд Српски језик
Филиповић, И., Липановић, С. Опћа и анорганска кемија I, II (одабрана поглавља) 1995 Школска књига, Загреб Српски језик
Стојановић, Д., Стојановић, Н., Косановић, Ђ. Штетне и опасне материје 1984 Рад, Београд Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Семинарски рад
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
20.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Присуство на вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
40.00

Предавања

Аудиторне вежбе

Аудиторне вежбе