Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Integralno upravljanje rizikom od katastrofalnih događaja (17.ZP501)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Upravljanje rizikom od katastrofalnih događaja i požara
Multidisciplinarna Da
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta je da student ovlada osnovnim znanjima o metodama i tehnikama integralnog upravljanja rizikom od katastrofalnih događaja. Sticanje znanja o odgovarajućim aktivnostima koje je potrebno realizovati pre, tokom i nakon katastrofalnih događaja sa ciljem integralnog upravljanja rizicima.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni za primenu metoda i tehnika integralnog upravljanja rizikom od katastrofalnih događaja. Takođe, studenti stiču kompetencije za samostalno analiziranje potencijalnih prirodnih i tehnoloških akcidenata i donošenje zaključaka o strategijama delovanja u slučaju ostvarenja različitih katastrofalnih događaja.

Sadržaj:

Napredne tehnike koje se koriste prilikom integralnog upravljanja rizikom od katastrofalnih događaja. Integrisani pogled na multihazardne sitacije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, vežbe, konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Yosef Jabareen The Risk City: Cities Countering Climate Change: Emerging Planning Theories and Practices Around the World 2015 Springer Engleski
Birkmann, J. Measuring Vulnerability to Natural Hazards : Towards Disaster Resilient Societies 2013 United Nations University Press Engleski
Popov, S., i dr. Modelovanje i simulacija u upravljanju rizikom 2016 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena