Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Efikasno korišćenje prirodnih resursa i razvoj praćen niskim emisijama gasova sa efektom staklene bašte (17.ZD052)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Razumevanje korišćenja prirodnih resursa (obnovljivih i neobnovljivih) na održiv način, kao i unapređenje ekološkog otiska.

Ishod:

Prakticna primena kljucnih nacela: - korišćenje obnovljivih resursa ne sme da pređe stopu njihovog obnavljanja/regeneracije; - korišćenje neobnovljivih resursa ne sme da pređe stopu po kojoj se razvijaju zamene za te resurse (korišćenje treba da se ograniči na stepen na kojem se mogu zameniti fizički ili funkcionalno ekvivalentnim obnovljivim resursima, ili na kojem se potrošnja može kompenzovati povećanjem produktivnosti obnovljivih ili neobnovljivih resursa); - količina materija koje se ispuštaju u životnu sredinu (zagađenje) ne sme da pređe kapacitet transformacije zagađujućih materija u neškodljive ili manje škodljive po živi svet u projektovanju procesa, strateskom planiranju, finansijskom, zakonodavnom, odnosno institucionalnom organizovanju.

Sadržaj:

Strukturu predmeta cine dve medjusobno povezane celine: efikasno koriscenje resursa i „nisko ugljenicne“ tehnologije i razvoj (bazirane na niskim emisijama gasova sa efektom staklene baste). Sadrzaj predmeta cine savremene postavke efikasnog korišćenja resursa, održive proizvodnje i potrošnje, integralne prevencije i kontrole zagadjivanja, zelenih javnih nabavki i lanca snabdevanja, metode racunanja ekoloskog otiska, mere ekonomske i fiskalne politike, mere za ekonomiju sa niskom potrošnjom ugljenika, inovacije za zelenu ekonomiju i održivi razvoj, kao i obrazovanje za održivi razvoj i zelenu ekonomiju. Komparativno ce se analizirati glavna scenarija (na bazi raspolozivih podataka i indikatora): scenario uobičajeni posao (BAU) i skup scenarija zelena ekonomija kojima se se smanjuje intenzitet energije, povećava korišćenje obnovljivih izvora energije i podržava prihvatanje odrzivog razvoja poljoprivrede, turizma, saobracaja i dr. U kontekstu razmatranja scenarija bice povezana emisija gasova sa efektom staklene baste sa predvidjenimm klimatskim promenama.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava, konsultacije, Istrazivacki rad, javna odbrana istrazivackog rada (sa mogucnoscu odbrane van prostorije fakulteta) uz mogucnost strucne debate, priprema istrazivackog rada za publikovanje u izabranom casopisu odnosno publikaciji, finalna provera ishoda.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Grupa autora Waste and Climate Change 2010 UNEP Engleski
Mihajlov A., Stevanovic-Carapina H., Tadic M., Staudenmann J., Stokic D., Tsutsumi R., Bassi A., Studija o dostignućima i perspektivama na putu ka zelenoj ekonomiji i održivom rastu u Srbiji 2012 UNDP/UNEP Srpski jezik
Mihajlov A. A Treaty for a Southeast European Energy Community , p.73-78, u: Stephen Stec, Besnik Baraj, Edited: Energy and Environmental Challenges to Security 2008 Springer Engleski
Grupa autora Prva nacionalna komunikacija prema Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih nacija o promeni klime 2010 - Srpski jezik
Grupa autora Efikasni načini za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte u post - Kjoto periodu 2011 - Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena