Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Rasprostiranje i raspodela polutanata u heterogenim multikomponentnim sistemima (17.ZD050)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

- Sticanje znanja o kontaminacije životne sredine organskim polutantima; - Upoznavanje studenata sa rasprostiranjem, depozicijom i raspodelom polutanata u medijumima životne sredine; - Osposobljavanje studenata za primenu savremenih metoda procene prisustva, perzistencije, ponašanja, sudbine i dugoročnog transporta organskih polutanata u heterogenim multikomponentim sistemima.

Ishod:

Nakon odslušanog kursa i položenog ispita, student će moći da: - Navede i opiše organske polutante prisutne životnoj sredini; - Razume procese rasprostiranja, depozicije i raspodele polutanata u medijumima životne sredine; - Proceni prisustvo, perzistenciju, ponašanje, sudbinu i dugoročni transport organskih polutanata u heterogenim multikomponentim sistemima.

Sadržaj:

Osnovne karakteristike organskih polutanata. Prisustvo organskih polutanata u medijumima životne sredine. Određivanje koncentracionih nivoa organskih polutanata. Procesi transformacije organskih polutanata u životnoj sredini. Opšte karakteristike transporta polutanata unutar i između različitih medijuma životne sredine. Fluksevi i priroda fenomena raspodele polutanata u sistemima voda-vazduh, voda-sediment, zemljište-vazduh. Raspodela organskih polutanata između gasovite i čvrste faze u atmosferi. Sorpcioni mehanizmi – adsorpcija i apsorpcija. Koeficijenti ravnotežne raspodele. Modelovanje raspodele organskih polutanata u heterogenim multikomponentim sistemima životne sredine. Višefazni modeli za predikciju perzistencije i potencijala za dugoročni transport organskih polutanata u životnoj sredini.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i individualne konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
O’Sullivan, G., Sandau, C. (urednici) Environmental Forensics for Persistent Organic Pollutants, elektronsko izdanje 2014 Elsevier B.V. Engleski
Thibodeaux, L.J., Mackay, D. Handbook of Chemical Mass Transport in the Environment 2011 CRC Press, Boca Raton Engleski
Peters, G., Svanström, M Modelling Environmental Transport and Fate of Pollutants, poglavlje u Environmental Sustainability for Engineers and Applied Scientists, elektronsko izdanje 2019 Cambridge University Press Engleski
Vojinović-Miloradov, M. et al. Occurrence, Physico - Chemical Characteristic and Analytical Determination Of Emerging Substances 2014 University of Novi Sad, Faculty of Technical Sciences Engleski
Mackay, D. Multimedia environmental models : the fugacity approach 2001 Taylor & Francis Group, Boca Raton Srpski jezik
Speight, J.G Environmental Organic Chemistry for Engineers, elektronsko izdanje 2017 Elsevier Inc. Engleski
Arp, H.P.H., Goss, K-U Sorption of anthropogenic organic compounds to airborne particles, poglavlje u Biophysico‐Chemical Processes of Anthropogenic Organic Compounds in Environmental Systems (urednici: Xing, B., Senesi, N., Huang, P.M.), elektronsko izdanje 2011 John Wiley & Sons, Inc Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena