Univerzitet u Novom Sadu

Predmet: Modelovanje i simulacija energetskih sistema (17.ZC023)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
ESPB 5

Sticanje znanja i osposobljavanje studenata za dalju primenu i praktičan rad u oblasti matematičkog modelovanja i simulacije u domenu energetskih sistema.

Stečena znanja koriste u daljem procesu obrazovanja. U stručnim predmetima i budućoj inženjerskoj praksi koriste tehnike matematičkog modelovanja i simulacije u domenu eneregetskih sistema.

Opšta teorija sistema (razvoj, struktura i tipovi sistema, sistem i okruženje, karakteristike sistema, principi sistemskog pristupa). Zadaci analize i sinteze energetskih sistema–ES (elementi i veze ES, interakcija ES i okruženja, klasifikacija i osobine ES, hijerarhija ES). Kriterijumi efikasnosti ES, ograničenja pri dizajniranju i radu ES. Metode analize i sinteze ES, (blok-šeme toka rešavanja zadataka, preslikavanje fizičkog u matematički model-MM, način zapisa MM, princip crne kutije, funkcija cilja, jednačine veze, sistem ograničenja, određivanje optimalnih parametara). Matematički modeli ES (klasifikacija MM: funkcionalni dijagram, strukturna blok-šema, operaciona i tehnološka šema, blokovi i grafovi modela, šematski, parametarski i matrični prikaz). Matematički modeli (zapis, ustaljeno i neustaljeno stanje sistema, broj stepeni slobode sistema, određivanje broja parametara stanja ES, metode sastavljanja MM (statički i dinamički modeli). Teorijske metode sastavljanja MM (primena ZOM, ZOE i ZOKK). Metoda blok dijagrama i metoda informacionih promenljivih. Eksperimentalne metode sastavljanja MM (aktivne, pasivne, adaptacione i kombinovane). Adekvatnost matematičkog modela (raspodeljeni i koncentrisani parametri). Primeri matematičkih modela i simulacije ES (procesi prvog i drugog reda). Primena komercijalnog softvera na primerima složenih energetskih sistema.

Predavanja, auditorne i računarske vežbe i konsultacije. Na računarskim vežbama se rade zadaci sa auditornih vežbi u MATLAB-u i SIMULINK-u. Deo gradiva koji čini logičku celinu može se polagati u vidu dva kolokvijuma. Kolokvijumi se sastoje iz usmenog dela ispita i zadatka i polažu se u pismenoj formi u toku semestra. Gradivo se može polagati i u celosti u pismenoj i usmenoj formi tokom ispitnih rokova. Ocena se formira na osnovu celokupnog angažmana studenta tokom semestra, rezultata kolokvijuma i/ili ispita.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
B. Nakomčić-Smaragdakis Modelovanje i simulacija energetskih sistema-skripta 2011 Interno izdanje FTN Srpski jezik
Himmelblau D.M., Bischoff K.B. Process analysis and simulation: deterministic systems 1968 John Wiley & Sons, NY Engleski
Stoecker, W.F. Design of Thermal Systems, 3rd edition 1989 McGraw-Hill, New York Engleski
Stevanović, J. Modelovanje i simulacija procesa 1995 Tehnološko-metalurški fakultet, Beograd Srpski jezik
Đ. Bašić Modelovanje i simulacija sistema-skripta 1995 Interno izdanje FTN Srpski jezik
Dragutinović G., Bašić Đ. Termoprocesni sistemi : Analiza 1999 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Bejan A., Tsatsaronis G., Moran M.J. Thermal design and optimization 1996 John Wiley & Sons, NY Engleski
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na predavanjima
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
70.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na vežbama
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predavanja
Auditorne vežbe
Računarske vežbe